Motivate News

राजनितिका नाममा अपराध गर्नेलाई सार्वजनिक बहिस्कार गर्नपर्छ : अध्यक्ष गुरुङ

काठमाडौँ – गत असोज ४ गते मंगलबार योंङ कम्युनिष्ट फोर्स र अखिल नेपाल राष्ट्रिय स्वतन्त्र विद्यार्थी केन्द्रका नाममा उपत्यकाका विभिन्न विद्यालयहरुमा बम राखी समग्र शैक्षिक वातावरणलाई नै आतङकीत बनाउने काम भयो । स्वतन्त्र रुपमा विद्या आर्जन गर्न पाउने विद्यार्थीको अधिकार त हनन् भयो नै चन्दा असुलिका नाममा राजनितिक आवरणमा हुने यस्ता अपराधीक गतिविधिले समाजमा दिर्घकालिन प्रभाव पारिरहेका छन् । खास गरि चन्दा असुलिका नाममा पटकपटक निजि विद्यालयमाथी यी खालका हर्कदहरु किन दोहोरिरहन्छन् ? यसको कारण र निवारणबारे निजि विद्यालयहरुको छाता संगठन प्यावसन काठमाडौँका अध्यक्ष थकिन गुरुङसंग गरिएको कुराकानीको संपादित अंश ।

पछिल्लो समय राजधानीका निजि विद्यालयमा जसरी बम आतङक भयो, यसलाई यहाँले कसरी लिनुभएको छ ?

यो घटना निकै नै आपत्ति जनक छ र प्यावसन काठमाडौँको यसमा घोर आपत्ति छ । बास्तवमा शैक्षिक संस्थाहरु सुरक्षाका हिसावले धेरै नै कमजोर छन । यहाँ अध्ययन गर्ने विद्यार्थी, पढाउने शिक्षक तथा व्यावस्थापकहरु र तिनीहरले संचालन गरेका शैक्षिक संस्थाहरु कमजोर छन् । असुरक्षित छन् । सानो घटनाले पनि स्कुललाई त्रसित बनाउँछ । यो बम आतङकले विद्यार्थी, शिक्षक, अभिभावकहरु धेरै नै त्रसित छन् । यो घटना राजनितिक आवरणमा भएको अपराध हो । यसको प्यावसन काठमाडौँको घोर आपत्ति छ ।

राजनितिक आवरणमा हुने अपाराधका श्रीखलाहरुले भोलिको दिनमा हामीलाई कतातिर लैजाला ?

४ गतेको घटनाको मानसिकता अपराध हो, क्षति पुर्याउने भन्दा पनि तर्साउने मानसिकताले भएको घटना हो । धेरै ठुलो राजनितिक मागहरु पनि त्यस्तो छैन् र ठुलो संगठनले घटाएको घटना पनि होइन् । यस्ता खालका अपाराधिक संगठनलाई समाजले तिरस्कार गरेको गर्नुपर्छ । राजनितिको नाममा अपराध गर्नेलाई सार्वजनीक बहिस्कार गर्नपर्छ ।

घटना स्थलमा केहि माग सहितका पर्चा पनि भेटिएका छन्, उनिहरुको उद्येश्य ति मागतिर भन्दा पनि चन्दा असुल्नको लागि गरिएको गतिविधि भनेर विश्लेषण गरिएको छ, के भन्नुहुन्छ तपाई ?

चन्दाको लागि शैक्षिक सत्रको सुरुमा र दशैँ तिहारको समयमा धेरै चिठिहरु आउने गर्छन । यो समयमा चन्दाको लागि स्कुलहरु बन्दा गर्ने, ताला लगाउने जस्ता गतिविहरु भैरहेका छन् । चन्दा माग्नेले मात्र होइन राज्यले पनि हामीलाई शौतेनी व्यवहारले हेरिरहेको छ । यसले गर्दा पनि राजनितिका नाममा अपराध बढेको छ । उनीहरुलाई यस्ताखालका गतिविधी गर्न प्रोत्साह भैरहेको छ । यो बन्द हुनुपर्छ ।

उनीहरुको इन्टेन्सन जे भएपनि, अगाडी सारेका मागहरु त जायज छन् । शुल्क घटाउने देखी अन्य मागहरुको संवोधन गर्न सक्नुहुन्छ आगमी दिनमा ?

अहिले संस्थागत तथा निजि विद्यालयहरुमा बच्चा पढाउनको लागि अभिभावकलाई धेरै विकल्पहरु छन् । उहाँहरुले आफ्नो अवस्था अनुकुल विद्यालयमा आफ्नो बच्चालाई पढाउन सक्नुहुन्छ । हरेक बर्ष विद्यालय परिवर्तन गर्न सक्नुहुन्छ । अभिभावकहरु आफ्ना बच्चा पढाउन राजि छन्, खुसि छन् । निजि विद्यालयले सुविधा उनुसारको शुल्क लिएका छन् । शिक्षालाई अभिभावकले निश्चित पैसा छुटाएका छन् । कसैले आफ्नो स्वार्थ पुरा भएनन भनेर गर्नेखालका हो हल्लाहरुको पछि अभिभावक छैनन र हुने पनि छैनन् । यदि अभिभावले भित्रैदेखी चाहेभने हेर्न सकिन्छ तर उनीहरुलाई धेरै विकल्प भने खाली नै छन् ।

यस्ताखालका समस्याको दृर्घकालीन समाधानको उपाए के हुनसक्ला ?

शिक्षामा आजको भोलि परिवर्तन आउँदैन्, यसमा धेरै समय लाग्छ । एउटा शिक्षकलाई राम्रो शिक्षक बनाउन लामो समय लाग्छ, राम्रो असल विद्यार्थी बनाउन लामो समय लाग्छ । राम्रो जान्ने, राम्रो लेख्ने बनाउन धेरै समय लाग्छ । हामी यसको समाधानको उपाय यो भनेरर भन्न त सक्दैनै तर पनि अपराधीक मानसिकता, समाजलाई आतङकीत गर्ने कुरा अशिक्षाकै कारणले भएको हो । जो जो ले अपराध गर्छ त्यस्ताको मानसिकतामा परिवर्तन ल्यान सक्नुपर्छ । जव अपराधीहरु शिक्षीत हुन्छ तव यस्ता घटनाहरु निरुत्साहित हुन्छन् । अनीमात्र यो समस्याको समाधान हुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

निर्वाचन रोक्नु कुनै हालतमा उचित छैन ः गणेश थापा (केन्द्रीय पार्षद सुर्खेत)

नेपालको वन संरक्षणमा वनरक्षकहरुले प्रभावकारी काम गर्न नसकेको हो ? होइन । हामी आफूले भ्याएसम्म दिलोज्यान दिएर वन संरक्षणमा लागेका छौं । हाम्रो मुख्य काम भनेको नेपालको वनलाई संरक्षण र संबद्धन गर्नु हो । वनरक्षकको धेरै दरबन्दी तराईका जिल्लाहरुमा छ । दरबन्दी...

जनताले साथ दिए भ्रष्टाचार नियन्त्रण गर्न सकिन्छ : अध्यक्ष भ्रष्टाचार विरुद्ध नेपाल

काठमाडौँ – ईन्जिनियर रामकुमार ठाकुर भ्रष्टाचारविरोधी नेपालका संस्थापक अध्यक्ष हुन् । देशमा भ्रष्टाचार बढ्दै गएपछि चिन्तित उनी संस्थाको माध्यमबाट समाजमा जागरुकता ल्याउने प्रयासमा छन् । देशप्रति सचेत नागरिकले देश बचाउने अभियान चलाएको भन्ने उनी सर्वसाधारण समेतलाई एकवद्ध हुन आव्हान गर्छन् । भ्रष्टाचारको...

अव नेपालमा कहिलै लोडसेडिङ तालिका आउदैन : मन्त्री शर्मा

काठमाडौं – उर्जामन्त्री जनार्दन शर्मासँग ‘बिजुली सम्वाद’ गर्ने उद्देश्यले सिंहदरबार छिर्दा एकजना कर्मचारीले मन्त्रीलाई भनिरहेका थिए, ‘म मन्त्रीज्यूलाई मेरोबारेमा एउटा सानो बिन्ती बिसाउन आएको ।’ कर्मचारीको टिप्पा उडाउँदै मन्त्री शर्मा कड्किए, ‘मलाई बिन्तीसिन्ती केही बिसाइरहनु पर्दैन । सरकारले अह्राएको ठाउँमा गएर काम...

अध्ययन आफ्नै देशमा गर्नुपर्छ, विदेशमा त घुम्न जाने हो : अर्चना पण्डित

काठमाडौँ – सामान्य प्रशासन मन्त्रालय सम्हाल्दा पूर्व मन्त्री लालवाबु पण्डितलाई धेरैले लोभ लालज देखाए । कसैले गाडी किनीदिने प्रस्ताव ल्याए त कसैले घर बनाइदिने । यता पैसा हुने त करोडौँ पैसाको लोभ देखाए उता शक्ति हुनेले शक्तिको आश देखाए । कोही कोहीले...