Motivate News

संसदमा महाअभियोगको प्रस्ताव दर्ता हुनु ‘लभ साईडेड’ कुरा : डा. दिक्षित

काठमाडौँ – समाजसेवि तथा मानवअधिकार कर्मी डा. सुन्दरमणि दिक्षितले संसदमा दर्ता भएको लोकमानसिंह कार्की विरुद्धको महाअभियोग प्रतावले देशलाई उदो गतितिर धकेलेको बताएका छन् । संसदले गर्न पर्ने महत्वपूर्ण काम नगरेर अनाआवश्यक एक जना व्यक्तिको पछि लागेर देशलाई बन्दक बनाएको उनको आरोप छ । मोटेभेट न्यूजसंग कुरा गर्दै डा. दिक्षितले संसदमा दर्ता भएको महाअभियोगको प्रस्ताव लव साइडेड भएको बताए ।

सांसदलाई जनताले आफ्ना अधिकारहरुको सुनिश्चितताका लागि संसदमा पठाएको भन्दै आफ्नो काम छोडेर अनाआवस्यक महाखभियोग दर्ता गराएको आरोप लगाए । सर्वोच्वले मुद्धा हेरिरहेको बेलामा संसदले महाअभियोग लगाउनु वेमौसमको बाजा भएको उनको भनाई छ । संसदमा दर्ता भएको महाखभियोगको प्रस्ताव, यसले नेपाली राजनितिमा पारेको प्रभाव लगायतका विषयमा उनै दिक्षितसंग मोटिभेट न्यूजले गरेको कुराकानीको संपादित अश ।

अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्की विरुद्धमा दर्ता भएको महाअभियोगको प्रस्तावलाई यहाँले कसरी लिनुभएको छ ?

अंगे्रजीमा भन्नु पर्दा यो ‘लभ साइडेड’ कुरा भयो । हुनु पर्ने एउटा थियो, भएको छ अर्को । संसद भनेको धेरै पटक गुमाएर नेपाली जनताले पाएको संस्था हो, २०१७ सालमा र २०३९ सालमा गुमाएर फेरी फर्काएको संसद हो, यो अहिले बच्चै छ । यसका ठुल्ठुला कामहरु छन् ।

जस्तै मदेशको समस्या छ, जनजातीका समस्या छन, दलितका समस्या लगायत विकास निर्माणका कुराहरु छन् । अहिले एउटा व्यक्तिको विषयलाई लिएर संसदलाई अल्झाउने समय होइन । समस्याको समाधान गर्ने संसद किन एक जनाको पछि लाग्यो भन्ने प्रश्न उव्जिएको छ । मेरो विचारमा हाम्रो पैसा, जुन सांसदलाई खुवाएका छौँ, त्यो पैसा बेकारमा गएको छ ।

हामीले चाहेका थियौँ, देश स्थिरतामा जाला, मदेशको समस्या समाधान होला, दलित जनजातिका मुद्धाहरुको संबोधन होला, तर यहाँ उल्टो भैदियो । एउटा काम गर्न पर्ने संसद जनताका अधिकारहरुलाई ब्यवास्ता गर्दै महाअभियोग लगाउन तिर लागे । नेपाली जनताले दिएको तलवको दुरुपयोग भयो । एक राजाको ठाँउमा ६०१ राजाको यो देशमा राज चल्यो, महाअभियोगले देशलाई बन्दक बनायो ।

तपाईले यसो भनिरहदा जनआवाज त लोकमानलाई हटाउनु पर्छ भन्ने नै छ नि होइन् ?

हो, जनआवाज त लोकमानलाई हटाउनु पर्छ भन्ने छ तर अदालतले मुद्धा हेरिरहेको समयमा यसरी आफूलाई पनि चिठि काटिहाल्छ की ? भन्ने डरले गरेको निर्णय विधि सम्मत भएन । डा. गोबिन्द केसी अनसन बसे भन्दैमा अदालतलाई नकुरी यसरी संसदमा महाअभियोगको प्रस्ताव दर्ता गराउनु राम्रो होइन । नेपालको सन्देश विश्वभर नराम्रो गएको छ ।

भष्ट्राचार गरेको अनुसन्धान गर्ने निकायका प्रमुख नै भष्ट्र पाइएपछि उनलाई कारवाहि गर्दा अरु पनि तर्सिने सम्भावना त छ नि ?

होइन, नेपालमा भष्ट्रचार नगरेका को छन् र ? कोहि नेताहरु तथा ठुलो पदधारण गरेका व्यक्तिहरु सबै भष्ट्र छन् । नेपालमा कोहि नेता पनि भष्ट्रचारबाट अछुत्तो छैन् । भष्ट्रचारीहरु तर्सिने होइन, भष्ट्राचारीको मनोवल झन बढ्ने सम्भावना छ । किन कि भष्ट्रचारीलाई कारवाहि गर्ने निकायलाई नै महाअभियोग लगाएर हटाइन्छ भने अख्तियारले कसरी काम गर्न सक्छ ? कसरी भष्ट्रचारीलाई कारवाहि गर्नसक्छ ?

भष्ट्रचारीलाई जनताले चाहेको खण्डका कारवाहि गर्न सक्छन् भन्ने सन्देश त गयो नि होइन् ?

एउटा भष्ट्रचारीलाई हामीले फाल्यौँ, अव देशभरबाट धेरै भष्ट्रचारीहरु जान्छन् भन्ने होइन । भष्ट्रचारीलाई टिकट काट्दै गरेको व्यक्तिलाई हटाएपछि भष्ट्रचार गर्ने जो कोहि लाई भष्ट्रचार गर्ने झन प्रेणा मिल्छ । आफूलाई टिकट काट्यो वा काट्न लाग्यो भनेर महाअभियोग लगाउनु भनेको भष्ट्रचारीलाई प्रोत्साहन गर्नु हो । यसले देशको गति ओरालो दिशातिर लाग्छ ।

जारमा हल्ला चल्ने गरेको छ, लोकमान नेपाल आएको भोटिपल्ट प्रधानमन्त्री देखी पार्टीका शिर्ष नेतालाई पत्र काट्ने संकेत गरेका थिए । त्यो थाहा पाउने विक्तिकै संसदमा महाअभियोगको प्रस्ताव दर्ता भयो । के ठुला भष्ट्रचारीलाई बचाउनकै लागि संसदमा लोकमान विरुद्ध महाअभियोगको प्रस्ताव दर्ता भएको हो त ?

त्यो प्रस्ट छ नि । सर्वोच्व अदालतमा लोकमानसंगै अरुपनि मुद्धाहरु दर्ता भएका छन् । अरुका फायलहरु जस्ताको तस्तै छन् । अरुले खुलेयाम काम गरिरहेका छन् । लोकमानलाई मात्र किन तत्काल महाअभियोग लगाइयो त ? मुद्धा हेरियो त ? भष्ट्राचारीलाई समात्न जाँदा उसलाई महाअभियोग लगाइएको छ । लोकमानलाई हटाएपछि आफू बचिन्छ भन्ने भ्रमले गर्दा यस्तो भएको हो । जनताले अब त्यस्ता भष्ट्रलाई तह लगाउनु पर्छ । जो सुकै किन नहोस ।

महाअभियोग लगाउँदा समाजमा कस्तो खालको सन्देश जान्छ ?

पहिलो कुरा यो गर्ने नपर्ने काम थियो । सर्वोच्व अदालतमा पुगिसकेको कुरा थियो । कि त नेपाली जनताले भन्न पर्यो, ‘अदालतमा हाम्रो विश्वास छैन्, अदालत माथि साँसदको विश्वास छैन ।’ तर त्योसो भनेर हुँदैन किन भने सर्वोच्व अदालत भनेको सर्वोच्व हो । यसको सम्मान गर्नुपर्छ ।

महाअभियोगको त विकल्पै थिएन नि होइन ? उहाँले त सर्वोच्वको मानहानी गर्नुभयो, संसदको अपहेलना गर्नुभयो, सर्वोच्वले खोज्दा खेरि भेटिनुभएन ?

लोकमान त अदालत गएनन तर अदालतले त केहि गर्न सक्थ्यो नि । अदालतमा केहि उपाय पनि नहोला त ?

नेपालमा खोज्दा न उनी भेटिए, न त उनको घर नै भेटियो, विदेशमा लुक्न गएको भनेर आरोप पनि लाग्ने गरेको छ नी ?

उनको घर त भेटिएको हो तर त्यो घर भाडामा दिएको रहेछ । अर्को कुरा उनी भागेको भन्ने आरोप न हो । हुन सक्छ, उनि लुक्नको लागि विदेश जानुभएको हो । केहि कामले वा कारणले पनि गएका हुनसक्छन । तर सर्वोच्व अदालत सामान्य अदालत होइन । सर्वोच्व अदालतको आफ्नो नियम छ । यदि भनेको समयमा अदालतमा उपस्थित नभए अदालतको मानहानी गर्यो भनेर जेल चलान गर्न सक्छ । अथवा तिन चोटिसम्म अदालतमा आरोपित वा उनले पठाएको प्रतिनीधी उपस्थित नभएमा सिधै दोषि ठहर गरि कारवाहि गर्न सक्ने अधिकार छ । तर सांसदहरुले केहि दिन पनि कुरेनन । कुर्न नसक्नुको कारण के हो ? यहाँ नेर सङका उपसङकाहरु उब्जिएका छन् । राता रात महाअभियोग लगाएर निलम्बन गर्न पर्ने कारण के हो ? यहाँनेर धेरै किसिमका प्रश्नहरु उव्जिएका छन्, सङका गर्ने ठाँउहरु प्रसस्त छन् । लोकमानलाई त हटाए हटाए उनले नियूक्ति गरेको विज्ञहरुलाई कि हटाइयो ? यहाँ पनि गम्भिर प्रश्न उठेको छ ।

यदि लोकमानलाई महाअभियोग लाग्यो भने त ठिक छ, यदि लागेन भने के होला ?

महाअभियोग पारित भएन भने फेरी पदमा फर्किन्छन तर त्यो पद पङगु भैकस्यो । अख्तियार पङगु भैसक्यो । त्यो पद कमजोर भैसक्यो । अव उहाँलाई दाग लागिसक्यो । उहाँको शक्ति कमजोर भैसक्यो, मनोवल हराइसक्यो । उहाँ फेरी आएपछि पहिलाको जसरी काम गर्न सक्नुहुन्न । काम गरे पनि जनताको नजरमा दाग लागेको मान्छे उहाँ, पत्याउन गाह्रो पर्छ ।

अन्त्यमा

यो मुलुक कानुन न्यायको दायरामा चल्नु पर्छ । सर्वोच्ज अदालत माथि विश्वास गर्नुपर्छ । सांसदहरु झिनामसिना कुरामा जाने होइन । उनीहरुले देशको यस्तो ठुलो समस्या भएको वेलामा संसदमा संविधान संशोधनको कुरा छ, यो सल्झाउन । कतिओटा विद्येक पास गरेर निर्वाचनको लागि कानुन बनाउनु छ, त्यो गराउ । दलित, थारु, जनजाति, मदेशी सबै आन्दोलनमा छन, तिनलाई मिलाउने गरि काम अगाडी बढाउ, मुलुकको अर्थतन्त्रलाई बलियो बनाउ र क्षिमेकी हरुसंगको सम्बन्ध एकदमै सुमधुर पार ।

हाम्रो देशको निति बनाउ । भारतसंगको निति के हो, चिनसंगको निति के हो त्यो बनाउ । तिमिहरु देशको हित हुने काम गर । यस्ता झिना मसिना काममा अल्झेर महाअभियोगको काममा तिमिहरु नजाउ, अहिले वेला भएको छैन । यो कुनै राष्ट्रपति वा प्रधानमन्त्रीले देश बेचेको कुरा होइन् । प्रधानमन्त्रीले महाकालि वेचेको कुरा होइन् । यो मेडिकल कलेजको जाँचमा, यो मेडिकल कलेजको भर्नामा हस्तक्षेप गर्यो भनेर मात्र आइरहेको छन् भुद्धाहरु । सांसदले राष्ट्रको हित हुने काममा आफ्नो समय लगाउ । अनाआवस्यक छिमेकीलाई पनि आरोप नलगाउ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

ओली सरकारले ठुला जलविद्युत आयोजना बनाउन ध्यान दिनुपर्छ : सूर्यनाथ बास्तोला

नेपालले ठूलो राजनैतिक संघर्षपश्चात जनप्रतिनिधिहरुले अग्रगामी संविधान निर्माण गरी लागु गरी स्थानीय, प्रादेशिक र केन्द्रीय सरकार निर्माण गर्ने प्रक्रिया पुरा गर्न लागेको छ । अब जनचाहना अनुरुपको देशमा आर्थिक विकास भएर सबै नेपाली जनताको उन्नति हुनेछ भन्ने जनतामा आशा उत्साह दृढ हुँदै...

भोलिदेखि हुन लागेको ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया’ शैक्षिक मेलामा विद्यार्थीका लागि के कति उपयोगी ?

काठमाडौं – अष्ट्रेलिया जान चाहने विद्यार्थीहरुको रुचीलाई ध्यानमा राखी एजुकेशन पार्कले ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया शैक्षिक मेला २०७४’ आयोजना गर्ने भएको छ । यो मेला विद्यार्थीहरुका लागि के कति उपयोगी छ ? हामीले एजुकेशन पार्कका कार्यकारी निर्देशक विराज पाण्डेसंग कुराकानी गरेको छौ ।...

मेयर, उपमेयर र कार्यकारीले एकै पटक सुनाए बनेपा नगरलाई सम्बृद्ध बनाउने यस्तो योजना

 काठमाडौं – स्थानिय तहको निर्वाचनमा काँगे्रसको गढको रुपमा चिनिएको बनेपा नगरपालिकामा एमालेका उमेद्वार विजयी भएपछि बनेपा नगरपालिका राष्ट्रिय रुपमै चर्चाको विषय बन्न पुग्यो । एमाले उमेद्वारले निर्वाचन जिते पश्चिता आयोजित विजयी सभामा एमाले अध्यक्ष केपि ओली स्वयम उपस्थित भएर सम्बोधन गरेपछि सो...

भ्रष्टचारी,घुसखोरी निर्मुल पार्न म राजनीतिमा आएको हुँ : सागर श्रेष्ठ

काठमाडौ – सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा जन्म भई काठमाडौंलाई कर्मथलो बनाई रहनु भएको, विगत लामो समयदेखी समाजसेवामा क्रियाशिल, स्पष्ट वक्ता, बहुआयमिक, मिडियाकर्मी, जुझारु युवा, विभिन्न संघ संगठनहरुको स्थापना तथा सामाजिक संघ संगठनहरुको प्रमुख पदहरुमा रहेर काम गरिसक्नु भएका सागर श्रेष्ठ दर्जनौ संघ संंगठनहरुमा कुशल नेतृत्व...