Motivate News

निर्यातमा नेपालको भविष्य राम्रो छ – निर्यात व्यवसायी थापा

काठमाडौँ – सन् १९७९ मा सोलुखुम्बु जिल्लाको मुक्लीमा जन्मेका निर कुमार थापा एक सफल नियति एवं कार्गाे व्यवसायी हुन् । उच्च शिक्षा अध्ययनको क्रममा राजधानी छिरेका थापा छोटो अवधिमा नै नेपालको सफल युवा व्यवसायी बन्न सफल भएका छन् । नेपालको निर्यात व्यवसायको अवस्था, यसको संभावना लगायन उनीद्वारा संचालित बि.एन. इन्टरनेशनल एक्र्पाेट एण्ट कार्गाे प्रा.लि. को सम्बन्धमा गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश ः

तपाईको व्यावसायिक शुरुवातीबारे केही बताइदिनुहुन्छ कि ?

गाउँको स्कुलबाट एस.एल.सी. पास गरेपछि कलेज अध्ययनको क्रममा राजधानी आएको हुँ । कलेज अध्ययनकै क्रममा काम पनि गर्न थालें । काठमाडौं लैनचौरस्थित सरस्वती बहुमुखी क्याम्पसमा अध्ययनसँगै कामलाई पनि सँगै लगें । संयोगवस, त्यो समयमा मैले निर्यात र कार्गाे व्यावसायमा संलग्न हुन पाएँ । सन् २००० मा आफ्नै कम्पनी वि.एन. इन्टरनेशनल एक्पोर्ट एण्ड कार्गाे खोलेको हुँ ।

तपाईलाई सोलुखुम्बुबाट राजधानी आउँदा यसरी सफल व्यावसायी बन्छु भन्ने लागेको थियो ?

सोलुखुम्बुबाट राजधानी आउँदा जीवनको लक्ष्य उच्च शिक्षा प्राप्त गर्ने त्यसपछि जागिर वा व्यापार गर्ने इच्छा थियो । वास्तवमा सानै उमेरबाट आफैं केही गर्नुपर्छ भन्ने भावना थियो । पछि कलेज अध्ययनको क्रममा काम गर्दै पढ्दै गर्दा व्यवसाय गर्ने संयोग मिल्यो ।

तपाईको व्यावसाय कहाँ छ र यसले कस्ता–कस्ता सामानहरु कुन–कुन देशमा निर्यात गर्छ ?

हाम्रो वि.एन. इन्टरनेशनल एक्पोर्ट एण्ड कार्गाे प्रा.लि. कम्पनी अन्तरर्गत नेपाल र अमेरिकामा अन्य कम्पनीहरु संचालनमा छन् वि.एन इन्टरनेशनल ठमेलमा रहेको छ । यसले नेपाली उत्पादनहरु, कलाकृतिहरु र नेपालमा उत्पादिन सामानहरु संसारभर निर्यात गर्छ । हाम्रो मुख्य बजार अमेरिका, यूरोप र एसियाका विभिन्न मुलुकहरु छन् । नेपालमा रहेका हिमालय क्लोथिङ Himalayan Clothin Pvt टिमले नेपालमा सामान उत्पादन गर्छ र अमेरिकाको Colorado मा रहेकोHimalaya Handmade LLc ले अमेरिकाभर नेपाली सामानहरुको प्रदर्शनी एवं विक्री वितरण गर्छ ।

नेपाली सामानको निर्यातको अवस्था कस्तो छ ?

तपाईलाई थाहै छ नेपालमा हुने बन्द हड्ताल, लोडसेडिङ जस्ता अनेकन समस्याहरुका बाबजुत पनि हामीले व्यावसाय जारी राखेका छौं । निर्यात व्यावसायमा धेरै राम्रो गर्न सक्छौं । बन्द, हडताल र लोडसेडिङको अन्त्य गरी व्यावसायिक वातावरण बनाएको अवस्थामा नेपालले निर्यात व्यापार राम्रो गर्न सक्छ । अहिलेपनि युरोप–अमेरिकाबाट हामीले यति धेरै ‘अर्डर’ प्राप्त गर्छाै तर नेपालको अवस्थाको कारण माग आपूर्ति गर्ने अवस्था छैन ।

तपाईको कम्पनीको ‘व्यावसायिक पाटो Enterpreual Motio के हो ?

हाम्रो कम्पनी फेयर ट्रेड मा विश्वास गर्छ यसकारण हामीले निर्यात व्यावसायबाट प्राप्त आम्दानीको केही प्रतिशत सामाजिक कार्यमा social welfare समर्णण गर्छौं । झण्डै २ दर्जन मानिसहरु हाम्रो कम्पनीमा कार्यरत छन् । उनीहरुको बच्चाहरुलाई निःशुल्क अध्ययनको व्यवस्था गरेका छौं । चितवनमा रहेको क्लिनिक नेपाल’ अनाथलयलाई सहयोग गरेका छौं । वार्षिक रुपमा विभिन्न वृद्धाश्रमहरुलाई सहयोग गर्छाै corporate social respondibility हाम्रो साझा लक्ष्य हो । क्लिनिक नेपालले हाम्रो कार्यलाई सराहना गरेको छ ।

तपाईको कम्पनीले नेपालमा के कस्ता ‘अवार्ड’ प्राप्त गरेको छ ?

वि.एन इन्टरनेशनल एक्पोर्टे कार्गाे नेपालको प्रतिष्ठित व्यावसायिक संगठनहरु ँFederation of Handicraft Association –Export Council of Nepal (Econ), Nepla Chamber of commerce (NCC) / Thamel Tourism Development council (TTDC) सँग आवद्ध रहेको छ । हामीले ती व्यावसायिक संगठनबाट दिइने उत्कृष्ट अवार्ड प्राप्त गरेका छौं ।

तपाई छोटो अवधिमा सफल व्यावसायी हुनुभयो, सफलताको देन के लाई ठान्नुहुन्छ ?

मैले यो अवधिमा जे–जति गरे, त्यसमा पूर्ण सन्तुष्ट छैन किनकि व्यापारका धेरै संभावनाहरु अझै बाँकी छन् । इमानदार र लगनशील भएर आफ्ना उत्पादनहरुको क्वालिटी मेन्टेन गरेको खण्डमा सफल बन्न सकिन्छ । त्यसैगरी छिटो, छरितो र सर्वसुलभ रुपमा सेवा पु¥याउन सके व्यावासयमा पछि नफर्कनु पर्ने रहेछ । राम्रो ‘टीम’ ले धेरै काम गर्न सक्छ ।

तपाई ‘कार्गाे’ व्यावसायी पनि हैन र ?

हो, निर्यात व्यावसाय सँगै ‘कार्गाे’ पनि सँगै लगेका छौं । सर्वसुलभ र भरपर्दाे रुपमा सामान पढाउने गरेको छ । हाम्रो आफ्नै ‘वायरहाउस’ ‘warehouse’ पनि छ इटालीको मिलनमा । त्यहाँका प्रदर्शनी मा भाग लिने प्रायशः नेपालीले हाम्रै ‘कार्गाे’ कम्पनीबाट सामान लाने गर्छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

निर्वाचन रोक्नु कुनै हालतमा उचित छैन ः गणेश थापा (केन्द्रीय पार्षद सुर्खेत)

नेपालको वन संरक्षणमा वनरक्षकहरुले प्रभावकारी काम गर्न नसकेको हो ? होइन । हामी आफूले भ्याएसम्म दिलोज्यान दिएर वन संरक्षणमा लागेका छौं । हाम्रो मुख्य काम भनेको नेपालको वनलाई संरक्षण र संबद्धन गर्नु हो । वनरक्षकको धेरै दरबन्दी तराईका जिल्लाहरुमा छ । दरबन्दी...

जनताले साथ दिए भ्रष्टाचार नियन्त्रण गर्न सकिन्छ : अध्यक्ष भ्रष्टाचार विरुद्ध नेपाल

काठमाडौँ – ईन्जिनियर रामकुमार ठाकुर भ्रष्टाचारविरोधी नेपालका संस्थापक अध्यक्ष हुन् । देशमा भ्रष्टाचार बढ्दै गएपछि चिन्तित उनी संस्थाको माध्यमबाट समाजमा जागरुकता ल्याउने प्रयासमा छन् । देशप्रति सचेत नागरिकले देश बचाउने अभियान चलाएको भन्ने उनी सर्वसाधारण समेतलाई एकवद्ध हुन आव्हान गर्छन् । भ्रष्टाचारको...

अव नेपालमा कहिलै लोडसेडिङ तालिका आउदैन : मन्त्री शर्मा

काठमाडौं – उर्जामन्त्री जनार्दन शर्मासँग ‘बिजुली सम्वाद’ गर्ने उद्देश्यले सिंहदरबार छिर्दा एकजना कर्मचारीले मन्त्रीलाई भनिरहेका थिए, ‘म मन्त्रीज्यूलाई मेरोबारेमा एउटा सानो बिन्ती बिसाउन आएको ।’ कर्मचारीको टिप्पा उडाउँदै मन्त्री शर्मा कड्किए, ‘मलाई बिन्तीसिन्ती केही बिसाइरहनु पर्दैन । सरकारले अह्राएको ठाउँमा गएर काम...

अध्ययन आफ्नै देशमा गर्नुपर्छ, विदेशमा त घुम्न जाने हो : अर्चना पण्डित

काठमाडौँ – सामान्य प्रशासन मन्त्रालय सम्हाल्दा पूर्व मन्त्री लालवाबु पण्डितलाई धेरैले लोभ लालज देखाए । कसैले गाडी किनीदिने प्रस्ताव ल्याए त कसैले घर बनाइदिने । यता पैसा हुने त करोडौँ पैसाको लोभ देखाए उता शक्ति हुनेले शक्तिको आश देखाए । कोही कोहीले...