Motivate News

निर्यातमा नेपालको भविष्य राम्रो छ – निर्यात व्यवसायी थापा

काठमाडौँ – सन् १९७९ मा सोलुखुम्बु जिल्लाको मुक्लीमा जन्मेका निर कुमार थापा एक सफल नियति एवं कार्गाे व्यवसायी हुन् । उच्च शिक्षा अध्ययनको क्रममा राजधानी छिरेका थापा छोटो अवधिमा नै नेपालको सफल युवा व्यवसायी बन्न सफल भएका छन् । नेपालको निर्यात व्यवसायको अवस्था, यसको संभावना लगायन उनीद्वारा संचालित बि.एन. इन्टरनेशनल एक्र्पाेट एण्ट कार्गाे प्रा.लि. को सम्बन्धमा गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश ः

तपाईको व्यावसायिक शुरुवातीबारे केही बताइदिनुहुन्छ कि ?

गाउँको स्कुलबाट एस.एल.सी. पास गरेपछि कलेज अध्ययनको क्रममा राजधानी आएको हुँ । कलेज अध्ययनकै क्रममा काम पनि गर्न थालें । काठमाडौं लैनचौरस्थित सरस्वती बहुमुखी क्याम्पसमा अध्ययनसँगै कामलाई पनि सँगै लगें । संयोगवस, त्यो समयमा मैले निर्यात र कार्गाे व्यावसायमा संलग्न हुन पाएँ । सन् २००० मा आफ्नै कम्पनी वि.एन. इन्टरनेशनल एक्पोर्ट एण्ड कार्गाे खोलेको हुँ ।

तपाईलाई सोलुखुम्बुबाट राजधानी आउँदा यसरी सफल व्यावसायी बन्छु भन्ने लागेको थियो ?

सोलुखुम्बुबाट राजधानी आउँदा जीवनको लक्ष्य उच्च शिक्षा प्राप्त गर्ने त्यसपछि जागिर वा व्यापार गर्ने इच्छा थियो । वास्तवमा सानै उमेरबाट आफैं केही गर्नुपर्छ भन्ने भावना थियो । पछि कलेज अध्ययनको क्रममा काम गर्दै पढ्दै गर्दा व्यवसाय गर्ने संयोग मिल्यो ।

तपाईको व्यावसाय कहाँ छ र यसले कस्ता–कस्ता सामानहरु कुन–कुन देशमा निर्यात गर्छ ?

हाम्रो वि.एन. इन्टरनेशनल एक्पोर्ट एण्ड कार्गाे प्रा.लि. कम्पनी अन्तरर्गत नेपाल र अमेरिकामा अन्य कम्पनीहरु संचालनमा छन् वि.एन इन्टरनेशनल ठमेलमा रहेको छ । यसले नेपाली उत्पादनहरु, कलाकृतिहरु र नेपालमा उत्पादिन सामानहरु संसारभर निर्यात गर्छ । हाम्रो मुख्य बजार अमेरिका, यूरोप र एसियाका विभिन्न मुलुकहरु छन् । नेपालमा रहेका हिमालय क्लोथिङ Himalayan Clothin Pvt टिमले नेपालमा सामान उत्पादन गर्छ र अमेरिकाको Colorado मा रहेकोHimalaya Handmade LLc ले अमेरिकाभर नेपाली सामानहरुको प्रदर्शनी एवं विक्री वितरण गर्छ ।

नेपाली सामानको निर्यातको अवस्था कस्तो छ ?

तपाईलाई थाहै छ नेपालमा हुने बन्द हड्ताल, लोडसेडिङ जस्ता अनेकन समस्याहरुका बाबजुत पनि हामीले व्यावसाय जारी राखेका छौं । निर्यात व्यावसायमा धेरै राम्रो गर्न सक्छौं । बन्द, हडताल र लोडसेडिङको अन्त्य गरी व्यावसायिक वातावरण बनाएको अवस्थामा नेपालले निर्यात व्यापार राम्रो गर्न सक्छ । अहिलेपनि युरोप–अमेरिकाबाट हामीले यति धेरै ‘अर्डर’ प्राप्त गर्छाै तर नेपालको अवस्थाको कारण माग आपूर्ति गर्ने अवस्था छैन ।

तपाईको कम्पनीको ‘व्यावसायिक पाटो Enterpreual Motio के हो ?

हाम्रो कम्पनी फेयर ट्रेड मा विश्वास गर्छ यसकारण हामीले निर्यात व्यावसायबाट प्राप्त आम्दानीको केही प्रतिशत सामाजिक कार्यमा social welfare समर्णण गर्छौं । झण्डै २ दर्जन मानिसहरु हाम्रो कम्पनीमा कार्यरत छन् । उनीहरुको बच्चाहरुलाई निःशुल्क अध्ययनको व्यवस्था गरेका छौं । चितवनमा रहेको क्लिनिक नेपाल’ अनाथलयलाई सहयोग गरेका छौं । वार्षिक रुपमा विभिन्न वृद्धाश्रमहरुलाई सहयोग गर्छाै corporate social respondibility हाम्रो साझा लक्ष्य हो । क्लिनिक नेपालले हाम्रो कार्यलाई सराहना गरेको छ ।

तपाईको कम्पनीले नेपालमा के कस्ता ‘अवार्ड’ प्राप्त गरेको छ ?

वि.एन इन्टरनेशनल एक्पोर्टे कार्गाे नेपालको प्रतिष्ठित व्यावसायिक संगठनहरु ँFederation of Handicraft Association –Export Council of Nepal (Econ), Nepla Chamber of commerce (NCC) / Thamel Tourism Development council (TTDC) सँग आवद्ध रहेको छ । हामीले ती व्यावसायिक संगठनबाट दिइने उत्कृष्ट अवार्ड प्राप्त गरेका छौं ।

तपाई छोटो अवधिमा सफल व्यावसायी हुनुभयो, सफलताको देन के लाई ठान्नुहुन्छ ?

मैले यो अवधिमा जे–जति गरे, त्यसमा पूर्ण सन्तुष्ट छैन किनकि व्यापारका धेरै संभावनाहरु अझै बाँकी छन् । इमानदार र लगनशील भएर आफ्ना उत्पादनहरुको क्वालिटी मेन्टेन गरेको खण्डमा सफल बन्न सकिन्छ । त्यसैगरी छिटो, छरितो र सर्वसुलभ रुपमा सेवा पु¥याउन सके व्यावासयमा पछि नफर्कनु पर्ने रहेछ । राम्रो ‘टीम’ ले धेरै काम गर्न सक्छ ।

तपाई ‘कार्गाे’ व्यावसायी पनि हैन र ?

हो, निर्यात व्यावसाय सँगै ‘कार्गाे’ पनि सँगै लगेका छौं । सर्वसुलभ र भरपर्दाे रुपमा सामान पढाउने गरेको छ । हाम्रो आफ्नै ‘वायरहाउस’ ‘warehouse’ पनि छ इटालीको मिलनमा । त्यहाँका प्रदर्शनी मा भाग लिने प्रायशः नेपालीले हाम्रै ‘कार्गाे’ कम्पनीबाट सामान लाने गर्छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

ओली सरकारले ठुला जलविद्युत आयोजना बनाउन ध्यान दिनुपर्छ : सूर्यनाथ बास्तोला

नेपालले ठूलो राजनैतिक संघर्षपश्चात जनप्रतिनिधिहरुले अग्रगामी संविधान निर्माण गरी लागु गरी स्थानीय, प्रादेशिक र केन्द्रीय सरकार निर्माण गर्ने प्रक्रिया पुरा गर्न लागेको छ । अब जनचाहना अनुरुपको देशमा आर्थिक विकास भएर सबै नेपाली जनताको उन्नति हुनेछ भन्ने जनतामा आशा उत्साह दृढ हुँदै...

भोलिदेखि हुन लागेको ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया’ शैक्षिक मेलामा विद्यार्थीका लागि के कति उपयोगी ?

काठमाडौं – अष्ट्रेलिया जान चाहने विद्यार्थीहरुको रुचीलाई ध्यानमा राखी एजुकेशन पार्कले ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया शैक्षिक मेला २०७४’ आयोजना गर्ने भएको छ । यो मेला विद्यार्थीहरुका लागि के कति उपयोगी छ ? हामीले एजुकेशन पार्कका कार्यकारी निर्देशक विराज पाण्डेसंग कुराकानी गरेको छौ ।...

मेयर, उपमेयर र कार्यकारीले एकै पटक सुनाए बनेपा नगरलाई सम्बृद्ध बनाउने यस्तो योजना

 काठमाडौं – स्थानिय तहको निर्वाचनमा काँगे्रसको गढको रुपमा चिनिएको बनेपा नगरपालिकामा एमालेका उमेद्वार विजयी भएपछि बनेपा नगरपालिका राष्ट्रिय रुपमै चर्चाको विषय बन्न पुग्यो । एमाले उमेद्वारले निर्वाचन जिते पश्चिता आयोजित विजयी सभामा एमाले अध्यक्ष केपि ओली स्वयम उपस्थित भएर सम्बोधन गरेपछि सो...

भ्रष्टचारी,घुसखोरी निर्मुल पार्न म राजनीतिमा आएको हुँ : सागर श्रेष्ठ

काठमाडौ – सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा जन्म भई काठमाडौंलाई कर्मथलो बनाई रहनु भएको, विगत लामो समयदेखी समाजसेवामा क्रियाशिल, स्पष्ट वक्ता, बहुआयमिक, मिडियाकर्मी, जुझारु युवा, विभिन्न संघ संगठनहरुको स्थापना तथा सामाजिक संघ संगठनहरुको प्रमुख पदहरुमा रहेर काम गरिसक्नु भएका सागर श्रेष्ठ दर्जनौ संघ संंगठनहरुमा कुशल नेतृत्व...