Motivate News

सांसद हुन त यस्ता पो !

काठमाडौं – महाभुकम्प गएको पनि २ बर्ष पुग्न लाग्यो । १२ बैसाख २०७२ को दिन नेपालीहरुका लागि एक कालो दिन बनेर आयो, हजारौँ जनताको कयौँ सपनाहरु क्षणभरमै खरानी बने ।

झण्डै दश हजारको ज्यान गयो, हजारौँको संख्यामा घाइते भए । कति घर भत्कीए कति मन भत्कीए । भौतिक क्षतीको त लेखाजोखा होला तर मन भत्कीएको नत लेखाजोखा हुनसक्छ, नत क्षतिपुर्ति नै । १४ जिल्ला अति प्रभावितको सुचिमा परे, यस विच देशमा तिन ओटा सरकार परिवर्तन भइसकेका छन ।

तत्कालिन सुशिल कोइराला नेतृत्वको सरकार रहँदा भुकम्प गयो, त्यतिखेर पनि प्रधानमन्त्री, मन्त्री सबैको मुखमा ओठे मन्त्र बनेर भुण्डिएको हुन्थ्यो, ‘भुकम्प पिडितलाई तत्काल राहात र पुर्नस्थापना’ । यहि मन्त्रको भजन गाउँदा गाउँदै सरकार परिवर्तन भयो । एमाले अध्यक्ष केपि ओलिको नेतृत्वमा नयाँ सरकार बन्यो ।

नयाँ सरकारको पनि प्राथमीकतामा भुकम्प पिडितको कथा फेरी प्रबेश गर्यो । सबैका ओठे भक्ति उहि हुन्थे, ‘भुकम्प पिडितलाई राहत र पुनर्निमाण’ । भुकम्प पिडितकमा आँशुलाई प्रपोजल मार्फत बेचेर यस विच कतिको नयाँ विल्डिङ ठडियो थाहा भएन तर नेपाली जनताको भने पुस माघको चिसो ठण्डिमा कठ्याङग्रीएर पालमुनि दिन काट्दै गाँउमा कोहि सुकिला मुकिला मान्छे देखिदा पनि केही आश्वासन लिएर पो आए की भनेर आशा गर्दै दिन काट्नुको विकल्प रहेन ।

ठुला ठुला क्यामेरा लिएर भग्नावषेशका तस्विर खिच्नेहरु त धेरै आए अनि विभिन्न एनजिओ र आइएनजिओहरुका नाममा झोलाभरी आश्वासनका पोका बोकेर धेरै आए तर ति फोस्रो आश्वासन त केवल पानीको फोका जस्तौ वनिदियो जनताका लागि । कहिले पुनर्निमाण प्रधिकरणका सिइओ परिवर्तनका कुरा त कहिले पुनर्निमाणमा सघाउन गएका इजिनियरहरुको सामुहिक राजिनामाका कुराले भुकम्प पिडितले सरकारले नै आफ्नो दुःखलाई गिज्याइरहेको महशुस गरे ।

देशमा नागरिकले सरकारलाई अभिभावको रुपमा हेरेका हुन्छन् र सरकारले पनि आफ्नो अभिभावकिय भुमिका निर्वाह गर्न सक्नुपर्छ । नेपालमा सरकार छ, ससद छ, त्यहि संसदमा आफूले प्रत्यक्ष भोट दिएर विजयी गराएर पठाएका सांसदहरु छन् ।

हरेक नागरिकले आफ्ना सांसदबाट परेको वेलामा साथ सहयोग र गाँउको विकासका लागि केही गरोस भन्ने चाहन्छन् । स्वभाविकै हो चुनावमा भोट माग्न जाँदा यति धेरै आश्वासन वाँडिन्छ की, आफू विजयी भएदेखी यसो गरिदिन्छु र उसो गरिदिन्छु भन्दै नेताहरुले बाढ्ने आश्वासनको सुचि धेरै लामो हुन्छ ।

प्रसंग भुकम्प पिडितकै हो, केपि ओलि सरकार परिवर्तन भएर पुष्पकमल दाहालको नेतृत्वमा नयाँ सरकार बनेको पनि छ महिना पुग्न लाग्यो । नयाँ प्रधानमन्त्री आएपछि उनले सबैभन्दा धेरै बोलेको शब्द नै यहि होला सायद, ‘भुकम्प पिडितलाई छिटो भन्दा छिटो राहात र पुनर्निमाण ।’ निकै जोशिला हाम्रा प्रधानमन्त्रीले आफू प्रधानमन्त्री भएको ४५ दिन भित्र भुकम्प पिडितलाई पहिलो किस्ताको राहात रकम जसरी पनि दिई छोड्छु, सकिन भने हेलिकप्टरबाट पैसा लगेर भएपछि जनताको घरघरमा पहिलो किस्ता पुर्याउँछु भनेर सार्वजनिक प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका थिए तर ४५ दिनको त कुरै छाडौँ छ महिना पुग्दा समेत अझैँ सबै जनताले पहिलो किस्ताको राहत रकम प्राप्त गर्न सकेका छैनन् ।

यसविच ओखलढुंगा २ का सांसद रामहरी खतिवडाले आफ्नो निजी खर्चमा हेलिकप्टर चार्टर गरेर भएपनि ओखलढुंगाका दूरदराजसम्म पुगेर ती दुखी जनताको हातमा पहिलो किस्ताको रकम पुर्याएका छन । जसबाट चर्याइरहेको आफ्नो मनको घाउमा मलम लगाएको अनुभुति ओखलढुंगेलि जनताले गरिरहेका छन् । सांसद खतिवडा एक त्यस्ता सांसद हुन जसले आजसम्म सांसद भएबापत प्राप्त हुने सम्पूर्ण तलव गाँउकै विकासमा खर्च गर्दै आइरहेका छन् ।

त्यतिमात्र होइन उनकै पहलमा यतिखेर ओखलढुंगामा विभिन्न ठुला योजना परियोजनाहरु संचालन भइरहेका छन् । संसदमा धेरै जना सांसद छन् तर खतिवडालाई नचिन्ने कमै नेपाली होलान किनकी उनी आफ्नै पार्टीबाट होस या जो सुकैबाट हुने देश विरोधी कुराको संसदमा कडा प्रतिवाद गर्दछन् । रामहरी खतिवडा सदनमा बोल्न थालेपछि सबैको कान चनाखा हुन्छन् । यसकारण की, उनी गलत प्रवृतीका विरुद्ध यति कडा शव्दबाँण प्रहार गर्छन की विपक्षी सांसदलाई समेत उनको प्रशंसा गर्न बाध्य पारिदिने खुवि छ उनीसंग ।

आफूलाई भोट दिएर विजयी गराउने ओखलढुंगाका जनतालाई सर्वपरि मान्ने उनी जिल्लामा हुने हरेक गतिविधीहरुमा चासो र सहभागित जनाइरहन्छन् । जिल्लामा कस्ता विकासका कार्यक्रम लैजान सकिन्छ भनेर संधै दौडधुप गरिरहन्छन उनी । कुनैपनि पार्टी र जातिको राजनिती भन्दा माथी उठेर राजनिती गर्नुपर्छ भन्ने मान्यता राख्ने खतिवडाको सिद्धान्त छ, ‘बरु अरुबेला झगडा गर्ने विकास निमार्णका कुरामा मिलेर जाने ।’

नेपाली कांगे्रसका मात्र हैन आफू भनेर आउने जुनसुकै पार्टीका मान्छेलाई पनि सहयोग गर्ने स्वभाव छ उनको । उनले चालेका कदमबाट विरोधीहरु प्नि प्रशंसा गर्न बाध्य हुन्छन । तर कहिले काँहि धेरै फल लागेको वृक्षमा झटारो प्रहार भएझैँ उनी माथीपनि केहि नियोजित प्राहर भने नभएका होइनन् । यसलाई उनले जीवनामा लागेको एउटा सामान्य ठेसका रुपमा लिएका छन र अझै सशक्त रुपमा जनताको पक्षमा काम गर्ने विचार पालेका छन् ।

एउटा सांसद कति जिम्मेवार पुर्वक जनताको काममा लाग्नुपर्छ भन्ने उदाहारण बनेका सांसद खतिवडा आफूलाई गलाभरी माला पहिराइ आफ्नो शिर झुकाएर विजयी गराएर पठाएका जनताको शिर कहिल्यै झुक्न नदिने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्दछन् ।

साँंच्चै चुनावी नारामा जनतालाई पेटभरि आश्वासनका पोका बाँडेर आएका अरु माननियहरुले पनि रामहरी खतिवडा जस्ता सांसदहरुको राम्रा गुण अनुशरण पो गर्नेकी ?

प्रतिकृया दिनुहोस्

मन्त्रीद्वय जितेन्द्र देव र गोपाल दहित फिर्ता हुँदै

असोज १०, काठमाडौं – लोकतान्त्रिक फोरमले संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री जितेन्द्र देव र भूमिसुधार तथा व्यवस्थामन्त्री डा. गोपाल दहितलाई सरकारबाट फिर्ता बोलाउने भएको छ। कार्यसम्पादन समिति बैठकमा मन्त्रीद्वयले गरेको भूमिका सन्तोषजनक नभएको आवाज उठेपछि पार्टीले उनीहरुलाई दशैंलगत्तै फिर्ता बोलाउने तयारी...

‘झुक्याएर’ सुविधा लिने सांसदको दाउ असफल

असोज ९,काठमाडौं- कार्यकाल सकिन लागेका बेला ‘चलाखीपूर्ण’ रुपमा राज्यकोषबाट सुविधा लिने सांसदहरुको प्रयास असफल भएको छ यो खबर नरेन्द्र साउदले आजको अन्नपूर्णमा लेखेका छन्। पूर्वपदाधिकारीहरुको सुविधासम्बन्धी विधेयकमा पूर्वसांसदलाई पनि राखेर चलाखीपूर्ण रुपमा राज्यकोषबाट सुविधा लिन सांसदहरुले गरेको प्रस्तावलाई सरकारले अस्वीकार गरेपछि उक्त...

वीरगन्जमा फोरमले कांग्रेससँगको मतान्तर बढायो, अग्रता कायमै

असोज ९,काठमाडौं- प्रदेश नम्बर २ को एक मात्र महानगरपालिका वीरगञ्जमा संघीय समाजवादी फोरमले नेपाली कांग्रेससँगको अग्रता बढाउँदै लगेको छ। अहिलेसम्म ५७ हजार २ सय ३० मत गन्दा कांग्रेसलाई पछि पार्दै संघीय समाजवादी फोरम नेपालले अग्रता बढाएको हो। ८४ हजार भन्दा बढी मत...

अहिलेसम्म १३० स्थानीय तहको मतपरिणाम आयो, कसले कति जिते (सूचीसहित)

असोज ९,काठमाडौं – स्थानीय तह निर्वाचनको तेस्रो चरण अन्तर्गत प्रदेश नम्बर २ मा असोज २ गते भएको स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना अझै जारी छ। सार्वजनिक भएको पछिल्लो मत परिणाम अनुसार अहिलेसम्म १३० स्थानीय तहको अन्तिम मत परिणाम आइसकेको छ। १ सय ३६...