Motivate News

इतिहासका निर्माता जनता हुन् भन्ने कुरा कालिकोटले पुष्टि गरेको छ : रणबिर

काठमाडौँ – स्थानीय तहको पहिलो चरणको निर्वाचन सम्पन्न भएर केही स्थानिय तहको नतिजा सार्वजनिक हुनेक्रम जारी छ । सरकारले गराएको स्थानिय तहको निर्वाचन नेत्रबिक्रम चन्द (विप्लव) नेतृत्वको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले वहिस्कार गरेको थिया । निर्वाचन वहिस्कार गरेर खारेजिको अभियान चलाएको नेकपाले कालिकोटमा मतपेटिका खोसेर जलाइदिएको थियो भने देशका विभिन्न भागहरुमा वम राखेर चुनाव विथोल्न खोजेको थियो । संसदीय व्यवस्थाको विरोधि रहेको उक्त पार्टी नयाँ व्यवस्थाको लागि संधर्षरत छ । चुनाव विथोल्ने अवसरमा कालिकोटमा एक जनाको ज्यान गएको थियो भने रास्कोट नगरपालिको ६ वडामा पनि प्रहरीका हतियारहरु खोसिएका थिए । नयाँ जनवादी क्रान्तिको उद्घोष गरेको नेकपाले स्थानिय चुनावको वहिस्कार किन गर्यो र अवको पार्टी रणनीति लगायतका विषयमा मोटिभेट न्युजले नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका पोलिटब्युरो सदस्य भरत बम (रणबिर)संग कुराकानी गरेको छौँ । प्रस्तुत छ सोही कुराकानिको सम्पादीत अंशः

देश चुनावी प्रक्रियामा अगाडी बढ्यो, तपाइहरु चाहिँ छुट्नुभयो है ?

देश अगाडी बढेको हैन । पछाडितिर धकेल्ने कोसिस गरिदैछ । असफल सिद्ध संसदीय व्यवस्थालाई जबर्जस्ती लाद्ने प्रयत्न भइरहेको छ । जनयुद्धमार्फत जनताले स्थापित गरेका मुल्य मान्यताहरु भत्काउन खोजिदैछ । अर्कोतिर हामी छुटेको भन्ने कुरा पनि गलत हो । हामीले एउटा स्वतन्त्र एवं स्वाधीन नयाँ राजनीतिक धार, नयाँ बिचार र जनताको नेतृत्व गरिराखेका छौं । हाम्रो योजनामा देशलाई अगाडि लिएर जाने उद्देश्यसहित नयाँ अभियानमा जुटिरहेका छौं । यो अभियानमा सफल पनि हुँदै गएका छौं ।

सम्पुर्ण पार्टीहरू, मिडिया, राज्य र जनता एकातिर अनि तपाइहरुले चाहिँ कता हिड्न खोज्नुभएको हो ?

यो त अस्थायी कुरा मात्रै हो । निर्वाचनमा जनताले आस्था र विश्वासका साथ भाग लिएका छैनन् । औपचारिकता र बाध्यात्मक परिस्थितिमा अनिच्छासहित सहभागिता जनाएको हामीले पाएका छौं । यो चुनावले अहिलेको अन्तरबिरोध र संकटको दीर्घकालीन राजनीतिक समाधान दिन सक्दैन । यसको सहि समाधान भनेको अहिलेको असफल व्यवस्थाको अन्त्य र बैज्ञानिक समाजबादी, जनबादी राज्य स्थापना हो । त्यसका निम्ति हामी अघि बढिरहेका छौं ।

यसपटकको निर्वाचन खारेजीको अभियानमा हुनुहुन्थ्यो, चुनाव त सानदार रुपमा सफल भयो है ?

चुनाव नै प्रायोजित र षड्यन्त्रको रुपमा अगाडि सारिएको थियो । चुनावसम्बन्धि जेजति तथ्यांकहरु सार्वजनिक गरिएका छन्, ती पनि नियोजित छन् । दशौं लाख युवाहरू बिदेशमा आफ्नो श्रम बेचिरहेका छन् । उनिहरु चुनावी प्रक्रियाबाट बाहिर हुनुपरेको छ । भुकम्पपिडित जनताहरुको अवस्था दर्दनाक छ। जनयुद्धको नेतृत्व गरेर आएको एउटा ठुलो हिस्सा समग्र प्रक्रियासँग संबद्ध छैन । सहिद बेपत्त परिवार, घाइते योद्धाहरु असन्तुष्ट छन् । स्थानीय चुनावमा समेत सेना परिचालन गर्नुपर्ने अवस्थामा राज्य पुगेको छ । यसरी गरिएको चुनावले जनआकांक्षालाई सम्बोधन गर्न सक्दैन ।

आफ्नो प्राजित सत्ताको अन्तिम रक्षाका लागि उनिहरु चुनावी आवरणमा जनताको बिचमा पुग्ने प्रयास गर्दैछन् । एउटा बिडम्बना र नयाँ कुरा भनेको, हिजो नयाँ सत्ताको नारा दिएर लडेकाहरु पनि अहिले पुरानो सत्ता रक्षाका निम्ति लागिरहेका छन् । यति हुदाहुदै पनि पुरानो सत्ताको पतन र नयाँ सत्ताको स्थापना अनिवार्य र अवश्यम्भावी छ ।

तपाइको गृहजिल्ला कालिकोटमा हिंसात्मक घटना घटेका छन् । तपाई स्वयं पनि फिल्डमा बसेर त्यसको नेतृत्व गरेजस्तो देखिन्छ । जनताले मतदान गरिसकेपछि मतपेटिका जलाउनुभयो । यो जनताकै अधिकारको हनन भएन र ?

हतियारधारी सेना पुलिसको बलमा जनता र हाम्रा नेता कार्यकर्तालाई दमन गरिरहेको छ । घरमा खाना खाइरहेको मान्छेलाई बिनाकारण गिरफ्तार गर्ने कोसिस गरिएको छ । ब्यक्तिगत काममा हिडिरहेका मान्छेलाई समातेर सार्वजनिक मुद्दा चलाइएको छ ।

हामीले हिंसात्मक गतिविधि गरेका छैनौं । हिंसा त राज्यले गरिराखेको छ । आफुले हिंसा गर्ने अनि दोष जनता र क्रान्तिकारीहरुमाथी थोपर्ने गलत परम्परा छ । हामीसँग त हतियार पनि छैन केही पनि छैन । राज्यले नै हतियारधारी सेना पुलिसको बलमा जनता र हाम्रा नेता कार्यकर्तालाई दमन गरिरहेको छ । घरमा खाना खाइरहेको मान्छेलाई बिनाकारण गिरफ्तार गर्ने कोसिस गरिएको छ । ब्यक्तिगत काममा हिडिरहेका मान्छेलाई समातेर सार्वजनिक मुद्दा चलाइएको छ । माल्कोट या फुकोटको कुरा गर्नुहोस् पहिला राज्यले जनतामाथी हस्तक्षेप र दमन गरेको छ । त्यसको प्रतिवाद गर्ने कुरा स्वभाविक र अनिवार्य हुन्छ भन्नुस न ।

तपाइको गाउँमा प्रहरीको हतियार खोसेर भाचियो, उता प्रकाण्डको गाउँमा मतपेटिका जलाइयो । यो त नेताहरूको उक्सावटमा भएको जस्तो पनि देखिन्छ नि ?

नेताले उक्साउनु पर्ने कुनै जरुरी छैन । बरु नेतालाई जनताबाट अलग्याउने या जनतालाई नेताबाट अलग्याउने साम्राज्यवादी रणनीतिलाई कालिकोटका जनताले फेरि एकपटक असफल पारिदिएका छन् । सयौंको संख्यामा हतियारधारी सेना पुलिस छ । तर हामीसँग त लठ्ठी पनि छैन । तर हामीले संचालन गरेका प्रतिरोध अभियान सफल भएका छन् । किनकी ती कार्यक्रमहरु ठुलो संख्यामा जनताको प्रत्यक्ष सहभागीतामा भएका छन् । नेता र जनता एकीकृत भएर षड्यन्त्र, दमन र हस्तक्षेपको प्रतिवाद गरिएको छ । यो सकारात्मक एवं अनुकरणात्म कुरा हो ।

माल्कोटमा मारिएका धनरुप बटाला राप्रपाको उम्मेदवार पनि रहेछन् । तर तपाइहरुले सहिद घोषणा गर्नुभयो ?

हो, धनरुप बटाला राप्रपाको पार्टी सदस्य र उम्मेदवार हुन् । उनी हाम्रो आव्हानमा भएको प्रतिरोध आन्दोलनमा मारिएका छन् । त्यसैले हामीले सहिद घोषणा गरेका हौं ।

राज्यको गोलिले यदि कोहि निर्दोष नागरिक मारिन्छ भने त्यो सहिद हो । विगतमा सहिदलाई पनि पार्टीको घेराभित्र सिमित राख्ने गलत संकारको बिकास भएको छ ।हामीले त्यसभन्दा माथी उठ्ने कोसिस गरेका छौं र गर्नु पनि पर्छ ।हो, धनरुप बटाला राप्रपाको पार्टी सदस्य र उम्मेदवार हुन् । उनी हाम्रो आव्हानमा भएको प्रतिरोध आन्दोलनमा मारिएका छन् । त्यसैले हामीले सहिद घोषणा गरेका हौं ।यसबाट हामीले नयाँ राजनीतिक सन्देश पनि दिन खोजेका छौं ।जिवित मान्छे कुनै पार्टी बिशेषको हुनसक्छ र हुन्छ । तर सहिद साझा हुनुपर्छ । बटालाको रगतलाइ खेर जानदिनुहुदैन । शोकलाई शक्तिमा बदल्ने प्रयत्न गर्नुपर्छ र परिवर्तनको आन्दोलनलाई अगाडि बढाउनुपर्छ ।

तपाइको पार्टीले भनेको एकीकृत जनक्रान्ती र कालिकोट घटनाको बिचमा के अन्तरसम्बन्ध छ ?

यो एकीकृत जनक्रान्तिको कार्यदिशाको एकदम व्यबहारिक प्रयोग र अभ्यास हो । हामीले युद्ध हैन क्रान्ति गर्ने भनेका छौं । जनताको समर्थन र सहभागीतामा पार्टीको नेतृत्वमा गरिने क्रान्तिको परिकल्पना गरेका छौं हामीले एकीकृत जनक्रान्तिमार्फत । पार्टीको केन्द्रीय निति र योजनामा जनताको प्रत्यक्ष संलग्नतामा सचेत प्रतिरोध अभियान सफल भएको छ कालिकोटमा । कालिकोटले राष्ट्रिय राजनीतिमा एउटा नयाँ सन्देश प्रबाह गरेको छ । इतिहासका निर्माता जनता हुन भन्ने कुरा कालिकोटले फेरि एकपटक प्रमाणित गरेको छ । यसका लागि कालिकोटका जनतालाई बधाई एवं धन्यवाद ज्ञापन गर्नुपर्छ ।

माओवादी केन्द्रलाई मुख्य तारो बनाउनुभयो भन्ने पनि आरोप छ नि ?

त्यो कुरा गलत हो । माओवादीहरुका बिचमा एकाअर्कालाई भिडाउने साम्राज्यवादी षड्यन्त्रलाई हामीले राम्ररी बुझेका छौं ।हामीले माकेलाई तार्गेट गरेको भए कहाँ यस्तो अवस्था आउथ्यो त । पार्टीको केन्द्रिय स्तरमै हामीले छलफल चलाएका छौं, जुन कुरा माकेलाई पनि थाहा छ । कुनै दल बिशेष हाम्रो निशानामा छैन र हुँदैन पनि ।

जेठ ३१ मा दोस्रो चरणको निर्वाचन हुदैछ, नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको कार्यक्रम के हुन्छ ?

हाम्रो खारेज अभियान निरन्तर थप शसक्त रुपमा जारी रहन्छ । हामी भ्रष्ट व्यवस्थालाई कुनै हालतमा संस्थागत हुन दिदैनौं ।

विभिन्न माओवादी समुहको एकताबाट बनेको माकेले अपेक्षित नतिजा हात पार्ने जस्तो देखिन्न । यसलाई कसरी लिनुभएको छ ?

यो अनिवार्य परिणाम थियो । माके अब खास माओवादी रहेन ।तर उनीहरुले जनतालाई भ्रममा पारेर माओवादीको नाममा राज्री शक्तिमा लुट मच्चाइ राखेका छन । त्यसको भण्डाफोर सहित जनतालाई सचेत गराउनुपर्ने हुन्छ । प्रचण्ड बाबुरामले जसरी बर्ग, जनता र राष्ट्रलाई धोका दिएका छन् त्यसको परिणाम भोग्न तयार हुनुपर्छ । माकेमा रहेका इमानदार नेताकार्यकर्ता एकपछि अर्को गर्दै सचेतापुर्वक क्रान्तिकारी ध्रुवीकरणमा सहभागी भइराखेका पनि छन् ।

खासगरी चुनावी नतिजातर्फ लक्षित गर्दै सबै माओवादी एक हुनुपर्ने आवाज पनि आइरहेका छन् के भन्नुहुन्छ ?

सम्भवत उनीहरुले अब एकताको कुरा जोडतोडले अगाडि बढाउने छन् ।यसमा कुनै भ्रममा पर्नुहुँदैन । सहिद बेपत्ता परिवार, माओवादी समर्थन, शुभचिन्तकहरु निराश हुनुहुदैन । सहिदका अधुरा सपनाहरू पुरा गर्ने अठोट सहित हामी उठेका छौं । सबै प्रकारका बिचलनलाई चिर्दै हामी निरन्तर अघि बढ्नेछौं क्रान्ति, परिवर्तन र राष्ट्रियताको पक्षमा ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

ओली सरकारले ठुला जलविद्युत आयोजना बनाउन ध्यान दिनुपर्छ : सूर्यनाथ बास्तोला

नेपालले ठूलो राजनैतिक संघर्षपश्चात जनप्रतिनिधिहरुले अग्रगामी संविधान निर्माण गरी लागु गरी स्थानीय, प्रादेशिक र केन्द्रीय सरकार निर्माण गर्ने प्रक्रिया पुरा गर्न लागेको छ । अब जनचाहना अनुरुपको देशमा आर्थिक विकास भएर सबै नेपाली जनताको उन्नति हुनेछ भन्ने जनतामा आशा उत्साह दृढ हुँदै...

भोलिदेखि हुन लागेको ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया’ शैक्षिक मेलामा विद्यार्थीका लागि के कति उपयोगी ?

काठमाडौं – अष्ट्रेलिया जान चाहने विद्यार्थीहरुको रुचीलाई ध्यानमा राखी एजुकेशन पार्कले ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया शैक्षिक मेला २०७४’ आयोजना गर्ने भएको छ । यो मेला विद्यार्थीहरुका लागि के कति उपयोगी छ ? हामीले एजुकेशन पार्कका कार्यकारी निर्देशक विराज पाण्डेसंग कुराकानी गरेको छौ ।...

मेयर, उपमेयर र कार्यकारीले एकै पटक सुनाए बनेपा नगरलाई सम्बृद्ध बनाउने यस्तो योजना

 काठमाडौं – स्थानिय तहको निर्वाचनमा काँगे्रसको गढको रुपमा चिनिएको बनेपा नगरपालिकामा एमालेका उमेद्वार विजयी भएपछि बनेपा नगरपालिका राष्ट्रिय रुपमै चर्चाको विषय बन्न पुग्यो । एमाले उमेद्वारले निर्वाचन जिते पश्चिता आयोजित विजयी सभामा एमाले अध्यक्ष केपि ओली स्वयम उपस्थित भएर सम्बोधन गरेपछि सो...

भ्रष्टचारी,घुसखोरी निर्मुल पार्न म राजनीतिमा आएको हुँ : सागर श्रेष्ठ

काठमाडौ – सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा जन्म भई काठमाडौंलाई कर्मथलो बनाई रहनु भएको, विगत लामो समयदेखी समाजसेवामा क्रियाशिल, स्पष्ट वक्ता, बहुआयमिक, मिडियाकर्मी, जुझारु युवा, विभिन्न संघ संगठनहरुको स्थापना तथा सामाजिक संघ संगठनहरुको प्रमुख पदहरुमा रहेर काम गरिसक्नु भएका सागर श्रेष्ठ दर्जनौ संघ संंगठनहरुमा कुशल नेतृत्व...