Motivate News

ग्यास उद्योगीले झुटो विवरण देखाएर यसरी ५ अर्ब झ्वाम पार्न लागेका रहेछन !

असोज ६, काठमाडौं – ग्यास उद्योगीले झुटो विवरण देखाएर झण्डै ५ अर्ब क्षतिपूर्ति दावी गरेको खुलेको छ । न्यून संख्यामा निर्माण भएका ग्यास बुलेटलाई धेरै देखाएर उद्योगीले सरकारसँग क्षतिपूर्ति दावी गरेका हुन् ।

नेपाल आयल निगमले २७ असार ०७३ मा नेपाली नम्बर प्लेटका सात सय ७५ थान बुलेटलाई सञ्चालन अनुमति दिएको थियो । सोहीबमोजिम निर्माणको अर्डर गरेको बताउने व्यवसायीले बढी क्षतिपूर्ति दावी गर्न निर्माण भएका बुलेटको यथार्थ संख्याभन्दा बढी देखाएको आपूर्ति मन्त्री शिवकुमार मण्डलले बताएका छन् ।
नेपाली नम्बर प्लेटका बुलेट सञ्चालन गर्न दिन भारत तयार नभएपछि पछिल्लो समय व्यवसायीले सरकारसँग लगानीको क्षतिपूर्ति दावी गर्न थालेका छन् । सोअनुसार बढी क्षतिपूर्तिका लागि व्यवसायीले फर्जी विवरण पेश गरेको स्रोतको दावी छ ।

ग्यास उद्योग संघले गत साउन २६ गते जारी गरेको प्रेस विज्ञप्तीमा हालसम्म करीव चार सय बुलेट भारतका विभिन्न निर्माण कम्पनीमा निर्माण भइसकेको उल्लेख छ । संघका अनुसार दुई वटा बुलेट भने १० महिनाअघि नै निर्माण सम्पन्न भएर नेपाल भित्रिसकेका छन् ।

संघले बुलेट निर्माणका लागि करीव पाँच अर्ब रुपैयाँ लगानी गरेको दावी गरेका छन् । त्यसमा एउटा बुलेटका लागि ७० लाख रुपैयाँका दरले चार सय बुलेटका लागि तीन अर्ब रुपैयाँ लगानी भइसकेको दावी संघको छ ।

संघले व्यवस्थापिका संसदको उद्योग, वाणिज्य तथा उपभोक्ता हित सम्बन्ध समितिमा पनि यही जानकारी गराउँदै आएका छन् ।

तर, शुक्रवार राजधानीमा आयोजित एक सार्वजनिक कार्यक्रममा आपूर्ति मन्त्री शिवकुमार मण्डलले गलत विवरण दिएर व्यवसायीले सरकारलाई ठग्न खोजेको आरोप लगाए ।

‘हामीसँग अहिले भएको डाटाअनुसार ५३ वटा बुलेट भारतमा तयारी अवस्थामा छ,’ मन्त्री मण्डलले भने, ‘तर, व्यवसायीले हामीसँगै सात सय ७५ वटा बुलेट तयार भएको विवरण पेश गरेका छन् ।’

उद्योगीहरुले सरकारसँग झण्डै ५ अर्ब क्षतिपूर्ति दावी गरेका छन् ।

व्यवसायीले सरकारलाई झुटो विवरण पेश गरेको उनले बताए । तत्कालिन अवस्थामा आयल निगमबाट स्वीकृति दिँदैको बखतमा कैफियत भएको उनले बताए ।

‘हामीले यथार्थताका आधारमा डिल गर्नुपर्छ,’ उद्योगीप्रति संकेत गर्दै मन्त्री मण्डलले भने, ‘तर, यहाँ ठूलो कैफियत देखिएको छ, यस्तो कुरा गर्नुहुन्छ भने मन्त्रीको हैसियतले म केही पनि सहयोग गर्दिन ।’ व्यवसायीको गलत क्रियाकलापको आफू साक्षी आफू बस्न नसक्ने उनले बताए ।

व्यवसायीले पेश गरेको विवरण कागजमामात्रै सीमित भएको उनले बताए । भारतमा कति बुलेट निर्माण भएका छन्, त्यसको वास्तविक तथ्याङ्क आउनु आवश्यक भएको उनको भनाइ थियो ।

व्यवसायीले सरकारलाई भ्रममा पार्ने प्रयास गरेको मन्त्री मण्डलले बताए । यस्ता गतिविधिमा आफ्नो सहयोग नरहने पनि उनले स्पष्ट पारे ।

हालसम्म नेपालमा ढुवानी गरिरहेका भारतीय बुलेटलाई विस्थापित गरेर एकैपटक नेपाली बुलेट भित्र्याउने प्रयास गर्दा यस्तो समस्या निम्तिएको उनले बताए ।

‘नेपालको ग्यास ढुवानीमा भारतीय व्यवसायीको ठूलो लगानी छ,’ उनले भने, ‘उनीहरूलाई एकैपटक बहिष्कार गर्ने कुरा त्यति मिल्दैन थियो कि !’

बुलेटको अवस्थाबारे बुझ्न भारत जाँदै मन्त्रालय टोली

आपूर्ति मन्त्रालयका निमित्त सचिव मुकुन्द पौडेलले बुलेटका सम्बन्धमा अनुगमन गर्न मन्त्रालयको टोली भारत जाने तयारी गरेको बताएका छन् । व्यवसायीले दावी गरेको विवरण र वास्तविक अवस्थामा ठूलो अन्तर देखिएपछि त्यसबारे बुझ्न भारत भ्रमणमा जान लागेको उनले बताए ।

‘अहिलेसम्म कति बुलेटको अर्डर दिइयो, कति बने, तीनको अवस्था कस्तो छ भन्ने सम्बन्धमा उक्त टोलीले अध्ययन गर्नेछ,’ मन्त्रालयका निमित्त सचिव पौडेलले भने, ‘त्यसैका आधारमा बाँकी प्रक्रिया अघि बढाउनेछौं ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

सेनालाई यसरी दिइँदैछ सरकारले धमाधम पैसा

काठमाडौं – सरकारले अति विशिष्ट व्यक्ति (राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री) को प्रयोजनका लागि एकथान इटालियन हेलिकोप्टर खरिद गर्न नेपाली सेना (जंगी अड्डा) लाई १ अर्ब ७० करोड रुपैयाँ उपलब्ध गराएको खबर आजको नागरिक दैनिकमा छ । सरकारले यो आर्थिक वर्ष ०७४\०७५ को पहिलो...

मन्त्रीको निर्णयले विद्युत् प्राधिकरणलाई ३ अर्ब घाटा

काठमाडौं – उपप्रधानमन्त्री एवं ऊर्जामन्त्री कमल थापाको निर्णयको कारण नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले ३ अर्ब २६ करोड ३८ लाख ४८ हजार रुपैयाँ घाटा बेहोर्नुपर्ने भएको खबर आजको कारोबारमा छ । खिम्ती र भोटेकोसीमा गरिएको डलर विद्युत् खरिद सम्झौता (पीपीए)का कारण आर्थिकरूपमा थलिएको विद्युत् प्राधिकरणलाई यसैगरी चरम घाटा...

नेपालमा फेरी बढ्यो इन्धनको मूल्य

काठमाडौं – इन्धनको मूल्य फेरी बढेको छ । नेपाल आयल निगमले अन्तरराष्ट्रिय बजारमा मूल्य बढेको भन्दै बुधबार नेपालमा पनि इन्धनको मूल्य बढाइएको हो । पेट्रोलमा १ रुपैयाँ, डिजेलमा २ र मटितेलमा २ रुपैयाँ मूल्य बढेको निगमले जनाएको छ । यो मूल्य बुधबार...

१०२ मेगावाटको मध्य भोटेकोसी दुई वर्ष भित्र सक्न निर्देशन

काठमाडौं – सिन्धुपाल्चोकमा निर्माणाधीन १ सय २ मेगावाटको मध्यभोटेकोसी जलविद्युत् आयोजनाको काम दुई वर्षमा सम्पन्न गर्न ऊर्जा मन्त्रालय र नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले निर्देशन दिएको छ । ऊर्जासचिव अनुपकुमार उपाध्याय र प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङले दुई वर्षभित्र निर्माण सक्ने सुनिश्चिता हुने एकीकृत...