Motivate News

को हुन प्रताप मर्दन बस्न्यात ?

काठमाडौँ – कलाकारिता देखि राजनिति र समाजसेवी एक कर्मठ युवा प्रताप मर्दन बस्न्यात,तारकेश्वर नगरपालिका ६ धर्मस्थली मंहाकाल काठमाण्डौ निवासी बस्न्यात कलाकारितामा सक्रिय त छन नै साथ साथै राजनिति र समाजसेवामा पनि चिरपरिचित नाम हो ।

सानो उमेर देखि नै कलाकारितामा रुचि राख्दै बस्नयात स्कुले जिवन देखि नै हास्य बिधाका गीतहरुमा नृत्य गर्दै मनोरन्जन दिन्थे, नृत्यमा सधै प्रथम भएका प्रताप मदन बस्नयात क्यारिकेचरमा पनि मायर छन, टेलिफिलिम गार्इ कि त्रिशुल, तितेकरेलि, सकियन बा, हुँदै हर्केहवलदारमा युवा नेताको भुमिका निर्वाहा गरेका बस्न्यात नेपाली राजनितिमा पनि युवा नेता हुन, कमल थापा नेत्तृत्व राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा) का काठमाडौँ प्रदेश ३ तारकेश्वर नगरपालिकाको युवा संयोजकरप्रमुख पनि हुन बस्न्यात ।

केहि अघि मात्रै सम्पन्न चुनावमा नगर सदस्यको उमेद्वारी दिएका बस्नयात मंसिरमा हुने प्रदेश सभाको चुनावमा राप्रपाबाट प्रतिनिधि सभाको समानुपातिक तर्फमा (प्रदेश संसद)को सिफारिस भएका छन । सम्पुर्ण युवाको नेतृत्व गर्दै समाज विकासमा सक्रिय प्रताप मर्दन बस्न्यात भन्छन । सम्पुर्ण देश बिकास हुन पहिला तपार्इ हामी बस्ने समाज बिकासित हुन जरुरी छ । समाजको आर्थिक बिकास, शैक्षिक विकास ,स्वास्थ विकासमा जोड दिन जरुरी छ ।

मान्छेको जन्म भइसकेपछि आफ्नो परिवारको उन्नति मात्र सोच्ने यो समाजलाइ चुनौति दिदै उनले भने – “आफ्नो परिवारको साथ साथै हरेक ३ करोड जनता र देशको बारेमा सोच्न जरुरी छ । नेपाली नागरिता लिएर मात्रै देशको नागरिक होइन कि एक सच्चा नेपाली नागरिक हुन देश बिकास प्रति चिन्तन, देशप्रति पनि सम्मान राख्न जरुरी छ, उनले थपे चिया पसलमा बसेर राजनितिको बारेमा हाक्ने बकमफुसे गफ भन्दा टोल टोलबाट सक्रिय रुपमा लाग्ने हो देश बिकास हुन केहि समय लाग्दैन, जब तपाइ हामी बस्ने समाज बिकास हुदैन तब सम्म राष्ट्र सबल हुन सक्दैन किन कि हरेक समाज राष्ट्रियतामा परिणत हुदै एक ढिक्का देश बन्छ ।

देश कसरी अघि बढाउने जिम्मा नेताको मात्रै होइन यो हरेक नेपाली नागरिकको दायित्व कर्तव्य हो ।
तपाइ हाम्रो एक सोचले यो देशले काचुलि फेर्न कुनैसमय पनि लाग्दैन भन्छन युवा नेतारसमाजसेवि प्रताप मर्दन बस्न्यात
तपाइ हाम्रो मतभेदले आउने पुस्तालाइ झन दुःख कष्ट हुनेछ । यो देश बिकासमा तपार्इ हाम्रो मेलमिलाप हुन जरुरी छ, हाम्रो संस्कृति, भेषभुषा भाषा संस्कृति प्रति लगाभ सधै राख्नु पर्छ ।

नेपाल त विश्वको उत्कृष्ट पर्यटकिय मार्गमा पर्छ यदि नेपालले पर्यटन बिकासमा जोड दिने हो भने मात्रै पनि नेपाल भोलिको विश्वको आर्थिक शक्तिमान देश बन्न सक्छ, पशुपतिनाथ, गोसाइकुण्ड, स्वयम्भुनाथ, लुम्बिनि, धरान, तारकेश्वर माहादेव, राराताल, पोखरा सगरमाथा आदि नेपालको उत्कृष्ट पर्यटकिय गन्तव्य स्थल भित्र पर्छ हाम्रै देशको स्रोत साधन प्रयोग गरियो भने नेपालको आथिक सा्रेत पनि बढ्छ ।

नेपाल सरकारले यस्ता विकासिल युवालाइ नेपाल फर्काउने वेबस्था गरि आफ्नै देशमा रोजगारीको अबसरहरु मिलाइदिनु पर्छ, हामीलार्इ मेचि माहाकालि जोडने रेल मार्ग बनाउन पनि केहि गार्हो छैन यो सिप पनि नेपाली मै छ तर वेरोजगारिको काहलि लाग्दो अवस्थाका कारण देश दुर्घटनामा परिरहेको छ, जब सम्म नेपाल सरकारमा युवालाइ स्थान हुदैन तब सम्म यो देश दलदल र दलालितन्त्रमा फसिरहने छ भन्छन युवा नेता प्रताप मर्दन बस्न्यात ।

स्थानिय टोलमा पनि बस्न्यात चिरपरिचित नाम हो, माहाङकालि माइ सामुदायिक होमस्टेका सचिव, माहाङकालीमाइ टोल सुधार समितिको प्रमुख पद समहाल्दै छन, देश र समाज प्रति कर्तव्य निष्ठ युवा बस्न्यात हर समय देश बिकास प्रति चिन्तन हुन्छन, खाली समयमा लेख पनि लेख्छन सामाजिक संजाल फेसबुकका उनको लेखले राम्रै स्थान पाउछ खासै उनलाइ फेसुबुक सेलिब्रेटी भन्दा पनि फरक परदैन हरेक समय यथार्थ भाव लेख्ने बस्न्यात मेचि देखि माहाकालि बस्ने राष्ट्रप्रेमि युवाको जलन्त उदाहारण हुन

जन्मभुमि प्रति माया राख्ने बस्न्यातको भबिष्य उज्वल देखिन्छ फेसबुकमा sayar mardan basnyat एक चिरपरिचित नाम हो,नेपालका ७५% नेपाली कलाकारदेखि नेता सम्म उनको चिनजान राम्रै छ, असल नेतृत्वको धनि कलाकार/युवा नेता/ समाजसेवि प्रताप मर्दन बस्न्यातलार्इ जिन्दगिमा अझै धेरै सफलता र हरेक युवाले बस्न्यातको जस्तो बिकासिल सोच राखे यो देशले मुहार फेर्न छ । र हरेक टोल समाजमा प्रताप मर्दन बस्न्यात जस्ता कर्मठ अनुशासित युवा जन्मे यो देशले बिकासिल पाइला चाल्ने छ,कलाकारिता राजनिति देशसेवामा यसरि नै लागि रहनुहोस ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आज आदिकवि भानुभक्त आचार्यको जन्मजयन्ती, यस्ता छन् भानुभक्तका कविता !

असार २९, काठमाडौं – आदिकवि भानुभक्त आचार्यको दुईसय पाँच औं जन्मजयन्ती आज बिभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइदैछ । भानुजयन्तीका अवसरमा काठमाडौ, पोखरा, लगायत देशका बिभिन्न ठाउँमा विशेष कार्यक्रम हुँदैछन् ।  । विक्रम संवत १८७१ असार २९ गते तनहुँको चुँदीरम्घामा आचार्य जन्मनुभएको थियो । संस्कृत भाषाको...

गजल : हेलो सरकार

– रमेश लामिछाने बि. ए सकेँ जागीर खान कता जाउँ म सरकार ? यतै काम गर भन्छौ कि लागुँ गाउँ म सरकार ? अस्ति एकठाउँ बोलाको थ्यो अन्तरबार्ता दिन काम नगरी एक्स्पेरिएन्स कता पाँउ म सरकार ? आफ्नो देशमा केही गर्नुछ म...

पढाई भनेको पैसाकै लागि हो त ? (एक पटक पढ्नै पर्ने लेख रचना)

– रमेश लामिछाने “मामा मलाई स्कुल छुट्यो, स्कुल छुट्यो भनेर किन भनेको होला सबैले ? जो आए नि कतिको पढ्छ्यौ भनेर सोध्छन् भन्या। हस्पिटल को बेड मा बसेर भान्जी आयुषा ले गरेको यो प्रश्न ले म झस्किएँ । सानो दुर्घटना ले उनी...

यस्ता छन् रवीन्द्रका ९ मुक्तक …

१) आसुँ र पानी संगै राखे चिनिन्न आसुँ र पानी नपरे सम्म आफैलाई चिनिन्न मान्छेको वानी संगै खाँदै पिउँदैमा नचिन्ने रहेछ मान्छेहरुलाई छलकपट र स्वार्थले नै विग्री रहेछ राजधानी। २) छोडेर मेरो कुरा अरुको किन नि सुनेर तिम्रो कुरा आउँछ रुन नि...