Motivate News

थोरै देखावटी खुशीको पर्दा पछाडिको अनगिन्ती पिडा

 काठमाडौँ – खै देखिन आमा हजुरको मुहारमा त्यो खुशी जुन खुशी मलाइ यो संसार देखाउनु भएको दिन मेरो चिच्याहटसँगै हजुरको मुहारमा देखेका ती खुशीहरु, खै हजुरले जिन्दगीदेखि किन हार खानु भएको थियो त्यो त मलाई थाहा छैन तर त्यो दिन जुन पिडाहरु सहन नसकेर अढाई बर्षकी नाबालिका छोरिलाई छोडी पाँच महिनाको पेटमा भएको भाइसँगै हाम्फालेर मर्छु भनेर त्यो जङ्गलमा कटाएको पाँच रातपछि आफ्नो सन्तान (म) को यादले मृत्युको मुखबाट फर्केको दिन मलाई देखेर हुनुभएको खुशी खै आमा ?

हजुरका अनिगिन्ति पिडाहरुलाई उछिन्न सफल भएका ती जीतका खुसिहरु भाइ जन्मिसकेपछि पनि खै किन हजुरले जिन्दगिदेखि हार खाएर फेरि संसार त्याग्छु भनि  विष खाएर लम्पसार पर्दा यमराजले ढोका मै लिन आउदा पनि हजुरले रुदै गरेको भाइ र मेरो त्यो रुवाईको चिच्याहट र आँसु नियाल्दै ए यमराज तेरो घरमा मेरो छोराछोरीको आवाज सुन्न पाईन्छ ? म जादिन अब मेरो छोराछोरीलाई रुवाएर जा तँ मेरो सन्तानको त्यो आवाज सुनेर जा भनि  जबर्जस्ती मृत्युलाई जितेर फर्केको दिनको त्यो जीतको खुसीहरुको मुहारमा खै आज देखिन आमा ?

मान्छेको जिन्दगीमा दुख पीडा भन्ने त हुन्छ नै तर मेरी आमाको  पीडा अरुको भन्दा बिल्कुलै फरक थियो जस्तोसुकै दुख पिडालाई पनि जितेर हास्ने मेरी आमाको मुहारमा त्यो दिनदेखी खुशी देख्न छोडे आमा !  जुनदिन बाले हजुरको हात समाउदै म अब जान्छु छोराछोरीको ख्याल राखेस आफ्नो ख्याल राखेस काईली भन्दै भगवानको प्यारा हुनुभएको थियो । बा भन्दा अगाडी नै मर्छु भनेर हजुरले गर्नु भएका ती कैयौं प्रयास असफल भएको थियो सायद बा ले नै हामिलाई पहिले छोडेर जानू थियो । त्यहि  दिनदेखि  आमा हजुरको मुहारमा पहिलेको जस्तो खुसीहरु देख्न छोडे मरेपछि मान्छेको केही लादैनन भन्थे तर मेरा बा ले मेरी  आमाको सिन्दुर लगेर गए । हो त्यही दिनदेखि खै हराए आमा हजुरको मुहारमा देखिएका ती पहिलेका जस्ता जीतका खुशीहरु !

लेखुँ खै के लेखुँ सम्झिदा ती बिगतका भोगाईहरु मसिको धब्बा पर्नु अगावै आँसुका धाराहरुले पाना भिजाईदिन्छन अनि मनमै कैद गर्न बाध्य हुन्छु पिडाहरु ।

(अन्जु लामाको वास्तविक घटनामा आधारित)

प्रतिकृया दिनुहोस्

सरस्वती माताको स्तुति

जय जय  सरस्वती माता जय जय  विद्याकी देवी माता सुरिलो स्वरकि धनि माता विद्या देउ हामीलाई माता ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता जय जय  सरस्वती माता न ज्ञान छ हाम्रो न गीत छ हाम्रो न रित छ हाम्रो अज्ञानी छौ   सरस्वती माता ज्ञानको दियो जलाई देउ माता संगीत तिमी गीत तिमी आवाज तिमी साज तिमी बुद्धि मतिकी दाता तिमी अँधेरोको दियो तिमी ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता हर दिन पुजा गर्छु तिम्रो पुजा अर्चना स्तुति सब  शब्द सुमन अर्पण गर्छु माता पुजा अर्चना स्तुति सब  शब्द सुमन अर्पण गर्छु माता प्रेमले मेरो अर्चना स्वीकार गर हे माता अज्ञानी छु अबोध छु ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता जय  जया शरस्वती माता जय जय सरस्वती माता सुर नर मुनि मणि जय जय  शरस्वती माता   त्रिभुवनकि देबी ज्ञान अक्कल बुद्धिकि भण्डार...

को हुन् अम्बिका गुरुङ ? कसरी गीतसंगीतमा लागि परिन ? के भन्छिन गीतसंगीतको बारेमा ?

काठमाडौँ –  गीतकार तथा साहित्यकार अम्बिका गुरुङ सौम्य, भद्र, समाजसेवी भावनाकी धनी र मिलनसार व्यक्ति हुनुहुन्छ ।  विगत दुई दशक अघिदेखि अमेरिकामा बस्दै आउनुभएकी गीतकार अम्विका गुरुङका शब्दहरु आजकल निकै गुञ्जन थालेका छन् । गुरुङद्धारा रचना गरिएका माया प्रेम देखि लिएर देशभक्ति समेत गरि...

अम्बिका गुरुङको मन छुने कविता ‘एक सिपाही’

 पर्खि नबसे प्यारी मलाइ पर्खि  ठेगान छैन मेरो आउने हल्लै हल्ला बारूत् को धुलो देख्छु जता ततै मर्ने बाच्ने ठेगान छैन उडी रहेछ कालो कालो धुलो माथि बादल संगसंगै जता ततै अध्यारो छ आँखा खोलि हेरे पनि केहि देख्दिन आफ्नै छायाँ  हराई...

अम्बिका गुरुङको कविता ‘सोच’

सोच हाम्रो खजाना हो त्यो सोचलाई सृजनात्मकता बनाउँ काम गर्दा गर्दै अधुरो छाडिएका कामहरु सकारात्मक ढंगले सकौँ निर्दयी नभई निर्णय लिउँ कहिले हानिकारक हुदैन अलि पछाडि  नै होस् बरु निर्णय राम्रो लिउँ जिरै बाट सोचौ अब भोलि के गर्ने फोकस गरौ आफ्नो...