Motivate News

अम्बिका गुरुङको मन छुने कविता ‘एक सिपाही’

 पर्खि नबसे प्यारी मलाइ पर्खि 
ठेगान छैन मेरो आउने
हल्लै हल्ला बारूत् को धुलो देख्छु जता ततै
मर्ने बाच्ने ठेगान छैन
उडी रहेछ कालो कालो धुलो
माथि बादल संगसंगै
जता ततै अध्यारो छ
आँखा खोलि हेरे पनि केहि देख्दिन
आफ्नै छायाँ  हराई रहेछ
खोज्दा भेटिन्न
आफै देखि आफैसंग डराउन थाले म
आफ्नै साथीको लास हेरे
आफ्नै मृत्यु देखे
आफै देखि आफै संग भाग्न थाले म
आफ्नो शरीर  आफैलाइ बोज लाग्न थाल्यो
जाउँ कता जाउँ जहा तही मृत्यु देख्छु म
भाग्यमा छैन माया तिमिसंग बस्ने
यो जुनीमा बिदा माग्छु
तिमिसंग भेटुँला अर्को जुनीमा
अँधेरो छ जताततै
निराशाको दियो जल्छ
निस्सासिएर मुटु दुख्छ
तिम्रो मायामा अल्झेर
सोच्दै छु म
कहिँ बन्द हुन्छ
यो मन भित्रको आँधी 
आँखा तर्छु जुनलाई
रिसाई ऊ  देखि चुपचाप छ
जुन ‘ मौन छ रात
तर मेरो मनभित्र ज्वालामुखी फुटी रहेछ
नरोउ माया सम्झी मलाइ
भाग्यमा छैन माया तिमिसंग बस्ने
यो जुनीमा बिदा माग्छु तिमिसंग
भेटुँला अर्को जुनीमा !!
प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रणय दिवस विशेष कविता

  मायालु प्रेमीहरुलाई आँखा आँखा जुधेर नशामा मायाको केसदेखि लिएर पाउ सम्म रुपको बयान के गरूँ हजुरको नियालेर हेर्छु प्रतिविम्ब तिम्रो कोल्टे परेको ऐनामा बैँश फुलेर ढकमक्क भई फुली रहेछ हरेक अंग अंगमा आँखाको निलो पोखरीमा झल्कि रहेछ अलिकति लाज बयान गर्नु...

सरस्वती माताको स्तुति

जय जय  सरस्वती माता जय जय  विद्याकी देवी माता सुरिलो स्वरकि धनि माता विद्या देउ हामीलाई माता ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता जय जय  सरस्वती माता न ज्ञान छ हाम्रो न गीत छ हाम्रो न रित छ हाम्रो अज्ञानी छौ   सरस्वती माता ज्ञानको दियो जलाई देउ माता संगीत तिमी गीत तिमी आवाज तिमी साज तिमी बुद्धि मतिकी दाता तिमी अँधेरोको दियो तिमी ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता हर दिन पुजा गर्छु तिम्रो पुजा अर्चना स्तुति सब  शब्द सुमन अर्पण गर्छु माता पुजा अर्चना स्तुति सब  शब्द सुमन अर्पण गर्छु माता प्रेमले मेरो अर्चना स्वीकार गर हे माता अज्ञानी छु अबोध छु ज्ञानको दियो जलाई देउ माता बुद्धिको भण्डार खोलि देउ माता जय  जया शरस्वती माता जय जय सरस्वती माता सुर नर मुनि मणि जय जय  शरस्वती माता   त्रिभुवनकि देबी ज्ञान अक्कल बुद्धिकि भण्डार...

को हुन् अम्बिका गुरुङ ? कसरी गीतसंगीतमा लागि परिन ? के भन्छिन गीतसंगीतको बारेमा ?

काठमाडौँ –  गीतकार तथा साहित्यकार अम्बिका गुरुङ सौम्य, भद्र, समाजसेवी भावनाकी धनी र मिलनसार व्यक्ति हुनुहुन्छ ।  विगत दुई दशक अघिदेखि अमेरिकामा बस्दै आउनुभएकी गीतकार अम्विका गुरुङका शब्दहरु आजकल निकै गुञ्जन थालेका छन् । गुरुङद्धारा रचना गरिएका माया प्रेम देखि लिएर देशभक्ति समेत गरि...

अम्बिका गुरुङको कविता ‘सोच’

सोच हाम्रो खजाना हो त्यो सोचलाई सृजनात्मकता बनाउँ काम गर्दा गर्दै अधुरो छाडिएका कामहरु सकारात्मक ढंगले सकौँ निर्दयी नभई निर्णय लिउँ कहिले हानिकारक हुदैन अलि पछाडि  नै होस् बरु निर्णय राम्रो लिउँ जिरै बाट सोचौ अब भोलि के गर्ने फोकस गरौ आफ्नो...