Motivate News

को हुन् अम्बिका गुरुङ ? कसरी गीतसंगीतमा लागि परिन ? के भन्छिन गीतसंगीतको बारेमा ?

काठमाडौँ –  गीतकार तथा साहित्यकार अम्बिका गुरुङ सौम्य, भद्र, समाजसेवी भावनाकी धनी र मिलनसार व्यक्ति हुनुहुन्छ ।  विगत दुई दशक अघिदेखि अमेरिकामा बस्दै आउनुभएकी गीतकार अम्विका गुरुङका शब्दहरु आजकल निकै गुञ्जन थालेका छन् । गुरुङद्धारा रचना गरिएका माया प्रेम देखि लिएर देशभक्ति समेत गरि करिव १ सय  भन्दा बढि गीतहरु रेकर्ड भैसकेका  छन् । जसलाई नेपालका चर्चित गायक गायिकाले स्वरवद्ध गरेका छन् भने श्रोताद्धारा अत्याधिक रुचाईएका छन् ।

उहाँलाई  सानै उमेरदेखि गीत संगीत भनेपछि खुब मन पथ्र्यो । उहाँ नेपालमा हुँदा पनि कविता र गीति कथा लेख्ने गर्नु हुन्थ्यो र उनले लेखेको  गीति कथा रेडियो नेपालबाट प्रसारण हुन्थ्यो । उहाँ भन्नु हुन्छ   – खास गरेर म गीत लेख्ने मान्छे हैन, गीत गाउँन मन लाग्ने मान्छे चाहि हुँ तर पारिवारिक कारण गीत गाउन सकिएन ।

साहित्यकार गुरुङ कबिता संगसंगै कथा पनि लेख्नुहुन्छ, उहाँको  सन २०१५ सालमा ‘भाव सागर भाग १’ र लगतै सन २०१६ सालमा ‘भावसागर भाग २’ गरी  २ वटा गीति एल्बम पनि निकालिसकेका  छन्  । अहिले उनको  लगभग १००  भन्दा बढि  गीत रेकर्ड भईसकेका छन्  ।

गुरुङ भन्नुहुन्छ  – ‘गीत संगीत मैले  सेलिब्रेटि कहलिनका लागि, अर्थोपार्जनका लागि गीत लेखेको हैन आत्मसन्तुष्टिका लागि लेखेको हुँ । यदि सबैले मेरो गीत म्यूजिक भिडियो मन पराइदिनु भो भने र मेरो कम्पनीले पैसा कमायो भने त्यो पैसाले  सामाजिक काम गरेर समाज सेवा गर्नेछु’ ।  उनले  नयाँ गायकगायिका र  र संगीतकारलाई प्राथमिकता दिनु हुन्छ  । गीतसंगीत संगसंगै उहाँ समाजसेवामा पनि उत्तिकै अग्रस्थानमा हुनुहुन्छ ।  उनको भाव सागर इन्टरटेनमेन्ट एल.एल.सी नाम गरेको अमेरिकामा कम्पनी पनि रहेको छ । उहाँको श्रीमान् र एक छोरा हुनुहुन्छ ।

गुरुङको  व्यस्त समयका बीच पनि अलिकति फुर्सद मिल्यो कि दुई लाईन भए पनि गीत,कविता अथवा भावाना कोर्ने बानी रहेको छ   । अर्को कुरा उनलाई  आफ्नै गीतमा गुनगुनाउने बानी छ । उहाँ भन्नु हुन्छ – ‘हरेक राम्रो ठाउँ वा राम्रो बस्तुको अघि मेरा लागि शब्दहरु यसै निस्किन्छन् । अलि वढि प्रेम गीतहरु फुर्ने गर्छन् । गीत लेखन गर्ने कुरा मेरा लागि सजिलै विषय हो । किनकि म शब्दहरुसंगै बढि खेल्ने गर्छु ।’

गीतकार गुरुङको  बिचारमा गीत संगीत भनेको एउटा मनोरन्जनको साधान हो गीत संगीतले मान्छेलाई आनन्द दिन्छ । थाकेको छ भने मान्छेको थकान मेट्छ र संगीतले मान्छेको दिमागलाई  ध्यानाआकर्षण गराउछ । उनी भन्छिन –  ‘गीत संगीतमा सत्यता हुनु पर्छ । संगीत भनेको यस्तो चिज हो संसारमा बच्चादेखि बुढापाका सम्मलाई मन पर्ने हुदाँ  जसले पनि सुन्छन्  । यसले समाजलाई फाइदा पनि हुन्छ र संगीतलाई न्याय दिलाउनको लागि त गीतकार, संगीतकार र गायक कै ठुलो भूमिका हुन्छ यि नै तीन वटा क्षेत्रका कलाकार मिलेर मात्र गीतमा मिठास हुन्छ ।’

गुरुङ हाल अमेरिकामा हुनुहुन्छ ।  उहाँ भन्नु हुन्छ –  ‘म जहाँ गए पनि आफ्नो माया बाँड्न मन लाग्छ । मान्छे सबै एउटै हो जस्तो लाग्छ । त्यसैले म जहा रहे पनि सबको प्यारो छु । भाग्यमानी छु, सबले मलाइ माया गर्छन् । त्यो भन्दा बेसी म अरु अपेक्षा पनि गर्दीन र म आफ्नो परिवारलाई पनि धेरै माया गर्छु । परिवारको पनि प्यारो छु र प्रवासिनु चाही रहर नभएर बाध्यता थियो ।’

गीतकार अम्बिका गुरुङको बारेमा यति लेखेसी आज उहाँको एक बिशेष दिन जन्म दिन  रहेको कुरा पनि जोड्न मन लाग्यो गुरुङ आजबाट ६० औ वसन्त पार गर्नु भएको छ । जन्मदिनको सुखद घडीमा नेपाली शब्दकोशमा रहेका सम्पूर्ण शुभकामनारुपी शब्दहरुको पुष्पगुच्छा … पाईलाहरुले सफलताको शिखर चुमी रहोस, फलोस फुलोस यही छ भावसागर टिम  चाहना, जन्म दिनको उपलक्ष्यमा हार्दिक मंगलमय शुभकामना ।

 

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

पढाई भनेको पैसाकै लागि हो त ? (एक पटक पढ्नै पर्ने लेख रचना)

– रमेश लामिछाने “मामा मलाई स्कुल छुट्यो, स्कुल छुट्यो भनेर किन भनेको होला सबैले ? जो आए नि कतिको पढ्छ्यौ भनेर सोध्छन् भन्या। हस्पिटल को बेड मा बसेर भान्जी आयुषा ले गरेको यो प्रश्न ले म झस्किएँ । सानो दुर्घटना ले उनी...

यस्ता छन् रवीन्द्रका ९ मुक्तक …

१) आसुँ र पानी संगै राखे चिनिन्न आसुँ र पानी नपरे सम्म आफैलाई चिनिन्न मान्छेको वानी संगै खाँदै पिउँदैमा नचिन्ने रहेछ मान्छेहरुलाई छलकपट र स्वार्थले नै विग्री रहेछ राजधानी। २) छोडेर मेरो कुरा अरुको किन नि सुनेर तिम्रो कुरा आउँछ रुन नि...

गजल : आईरह्यो कति बाकस भित्र कतार भएर

गजल जुटौ एक अर्काको दरकार भएर किन उभिन्छौ बेकारमा पर्खाल भएर सोचेथेँ आउँछौ तिमी पलेटी कस्न आयौ हुरी वनेर आएनौ प्यार भएर राम्रो के नराम्रो के छुट्याउनै गाह्रो भो आयो ताली वाहवाह पनि व्यापार भएर हिजोआज निस्केका चल्लाहरु पनि आयो सगरमाथामा पुग्ने...

रवीन्द्र आशिष शैलीका ९ मुक्तकहरु

१) दाउरा सुरुवालमा तुनाको महत्व छ फूल फूल्नु अधि मुनाको महत्व छ सानो भनेर नगर्नु है हेला कसैले पनी हाती तर्साउने भुसुनाको पनि महत्व छ। २) माया भएर के गर्नु जताउन सकिन मनमा थिए कुराहरु वताउन सकिन देख्छु सपनीमा सिरानी संगै वसेको...