Motivate News

पुर्वी क्षेत्रको सांगीतिक बजार हल्लाईरहेका को हुन् वीरेन्द्र श्रेष्ठ ?

काठमाडौं – नेपाली सुगम सगिंतमा परिचित नाम हो वीरेन्द्र श्रेष्ठ, नेपालको पुर्वी क्षेत्रको हरेक सागिंतिक कार्यक्रममा र्दशक श्रोताको पहिलो रोजाईमा पर्ने श्रेष्ठ हरेक गीत संगितमा श्रष्टाको अथक मेहनत र लगानी परेको बताउनुहुन्छ । गत पौष १५ मा पाचँथरको फिदिममा आयोजित बृहत सांगितिक कार्यक्रममा समेत आफ्नो प्रस्तुती दिदै गर्दा गीतकार अम्वीका गुरुङ्ग, दिपक शर्मा, गायक अरुण थापाको सम्झना गर्दै आफ्नो प्रस्तुती दिनुभएको थियो । कमैमात्र गायकहरु यसरी श्रष्टाहरुको सम्झना र समर्पणबाट आफ्नो प्रस्तुतीको श्री गणेश गर्दछन् । ‘हुने विरुवाको चिल्लो पात’ भने झैँ  गायक श्रेष्ठको गायन कलामा निखार आउदै गएको बताउछन् र्दशक श्रोता ।

ताप्लेजुङ्गको सिनाममा जन्मी बारीको पाटोबाट आफ्नो अध्ययन सुरु गर्नु भएका श्रेष्ठ गाउघरमा प्रकृतीबाट आउने आवाज नै सुमधुर संगित रहेको बताउनुहुन्छ । सोही प्रकृतीमा रमेर गीत गाउदै स्कुल जाने वीरेन्द्र श्रेष्ठ युरोपबाट ईन्जिनियरिङ्गमा मास्टर्स त गर्नु भयो तर उहाको सानैदेखीको रहर भने औपचारिक शिक्षाले पुरा गर्न सकेन त्यसपछिका दिनमा श्रेष्ठ संगीतको पछि लाग्दै सानैदेखीको आफुले दवाएर राखेको क्षमता बाहिर ल्याउनु भयो पहिलो एल्वम् ‘सुचिन्दा’बाट ।

हजुर बुवा केवलमान श्रेष्ठकोे माया तथा बन्धनले होला अध्ययन लगत्तै २०५३ देखी देशको माटोले तानेपछी जन्मभूमीमै केही गर्नुपर्छ भनि नेपाल फर्की नेपाल बिद्युत प्राधिकरणबाट आफ्नो जागिरे यात्रा सुरु गर्नु भयो । सोही समयमा नेपालका प्रख्यात र चर्चित गीततकार, संगितकार तथा गायक गायिकाहरुको संगत सगै गीत गाउन प्रेरित हुनुभएका गायक श्रेष्ठ हाल कावेली ए जलबिद्युत आयोजनाको आयोजना प्रवन्धक रही देश उज्यालो बनाउने कार्यमा लाग्नु भएको छ ।

आफ्नो कार्य ब्यस्तता त छदैछ तर पनि हाल सम्म २० ओटा गीतमा स्वर भरि सक्नु भएका श्रेष्ठका १३ ओटा गीत बजारमा मात्र आएनन् ति गीतले श्रोतामा माझ चर्चा समेत बटुल्न सफल भएका छन् । गीत आफैमा एउटा कथावस्तुको बिम्व हो जसलाई सुनेर मात्र पूर्ण नहुने भएकोले श्रब्य दृश्य मार्फत श्रोताकहाँ जानु पर्ने र संचारको पहुचताले आफ्नो गोजीमा रहेको मोवाईलमा हेर्न तथा श्रवण गर्न पाउनु पर्ने अधिकार कायम भई सकेको यो समयमा केवल उत्कृष्ट गायन, संगित, र शब्दले मात्र पुग्दैन ।

गायक वीरेन्द्र श्रेष्ठले समयको मागलाई बुझेर केही गीतका भिडीयो समेत बजारमा ल्याई सक्नु भएको छ भने निकट भविस्यमै सि.आर.बिटी., पि.आर.बिटी रिङ्ग टोनमा समेत श्रेष्ठका गीतहरु सुन्न पाईने भएको छ । आफ्नो जन्म दिनको अवसर पारेर गायक श्रेष्ठले २०७५ बैसाख १० मा र्दशक श्रोतामाझ आफ्नो एल्वम् ‘सुचिन्दा’को प्ररिस्कृत स्वरुप बिमोचन गर्ने योजना रहको बताउनुहुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

श्रीपञ्चमीको अवसर पारेर चलचित्र ‘पसिना’को फस्ट लुक सार्वजनिक

काठमाडौं – वर्षैपिच्छे श्रीपञ्चमीको अवसर पारेर सिनेमा घोषणा गर्दै निर्माण गर्ने निर्माण कम्पनी ननस्टप क्रियसनले गत वर्ष श्रीपञ्चमीकै दिन शुभ साईत गरी निर्माण प्रारम्भ गरेको ‘गरौं सत्कर्म वगाउँ पसिना’ भन्ने मुल नारा बोकेको कथानक चलचित्र ‘पसिना’ को सम्पूर्ण प्राविधिक कार्य सकेर प्रदर्शनको...

बिजय नारायण मानन्धरको राष्ट्रिय गीतमा सुरज प्रजापति र रेशु तामाङको अभिनय ( भिडियोसहित)

  काठमाडौं – ‘नँ छ सानु कोही यहाँ नँ छ ठूलो कोही यहाँ ,सबै भन्दा ठूलो गौरव म नेपाली भन्नुमा बोलको अति नै कर्णप्रिय र देशभक्तिले ओतप्रोत भएको राष्ट्रिय गीतको म्यूजिक भिडियो सार्वजनिक गरिएको छ । उक्त गीतलाई बिजय नारायण मानन्धरले गाउनु...

धेरै समयपछि ‘दुई रुपियाँको बिंडी ’ बोलको  मौलीक गीत लिएर फर्किन सीता थापा(भिडियोसहित)

काठमाडौं – करिव दुई दशक अघि माकुरी जालैमा गीतबाट गीत संगीतको यात्रा सुरु गरेकी सुमधुर स्वरकी धनी लोक गायिका सीता थापा जसलाई नेपाली लोक संगीतको क्षेत्रमा काँठे भाकाकी रानी समेत भन्ने गरिन्छ । लामो समयको ग्यापमा भर्खरै १४ बर्ष पछि उनले एकल...

सबैको आखा रसाउने लोक गीत ‘बाचा तोड्यौ नि ’ (हेर्नुस भिडियो)

काठमाडौं –  चर्चित शब्दका खानि नेपाली सांगीतिक आकाशमा चिर परिचित नाम हो बाबुराम बोहोरा। अभिनयबाट परिचय बनायर हाल फेरी अर्को नाम निर्देशकमा पनि जम्न थालेका छन् एक पछि आर्को सफलताको खुड्किलो पार गर्दै आइरहेका बोहोरा तिर्सना म्युजिकका संचालक पनि हुन् । बजारमा...