Motivate News

पुर्वी क्षेत्रको सांगीतिक बजार हल्लाईरहेका को हुन् वीरेन्द्र श्रेष्ठ ?

काठमाडौं – नेपाली सुगम सगिंतमा परिचित नाम हो वीरेन्द्र श्रेष्ठ, नेपालको पुर्वी क्षेत्रको हरेक सागिंतिक कार्यक्रममा र्दशक श्रोताको पहिलो रोजाईमा पर्ने श्रेष्ठ हरेक गीत संगितमा श्रष्टाको अथक मेहनत र लगानी परेको बताउनुहुन्छ । गत पौष १५ मा पाचँथरको फिदिममा आयोजित बृहत सांगितिक कार्यक्रममा समेत आफ्नो प्रस्तुती दिदै गर्दा गीतकार अम्वीका गुरुङ्ग, दिपक शर्मा, गायक अरुण थापाको सम्झना गर्दै आफ्नो प्रस्तुती दिनुभएको थियो । कमैमात्र गायकहरु यसरी श्रष्टाहरुको सम्झना र समर्पणबाट आफ्नो प्रस्तुतीको श्री गणेश गर्दछन् । ‘हुने विरुवाको चिल्लो पात’ भने झैँ  गायक श्रेष्ठको गायन कलामा निखार आउदै गएको बताउछन् र्दशक श्रोता ।

ताप्लेजुङ्गको सिनाममा जन्मी बारीको पाटोबाट आफ्नो अध्ययन सुरु गर्नु भएका श्रेष्ठ गाउघरमा प्रकृतीबाट आउने आवाज नै सुमधुर संगित रहेको बताउनुहुन्छ । सोही प्रकृतीमा रमेर गीत गाउदै स्कुल जाने वीरेन्द्र श्रेष्ठ युरोपबाट ईन्जिनियरिङ्गमा मास्टर्स त गर्नु भयो तर उहाको सानैदेखीको रहर भने औपचारिक शिक्षाले पुरा गर्न सकेन त्यसपछिका दिनमा श्रेष्ठ संगीतको पछि लाग्दै सानैदेखीको आफुले दवाएर राखेको क्षमता बाहिर ल्याउनु भयो पहिलो एल्वम् ‘सुचिन्दा’बाट ।

हजुर बुवा केवलमान श्रेष्ठकोे माया तथा बन्धनले होला अध्ययन लगत्तै २०५३ देखी देशको माटोले तानेपछी जन्मभूमीमै केही गर्नुपर्छ भनि नेपाल फर्की नेपाल बिद्युत प्राधिकरणबाट आफ्नो जागिरे यात्रा सुरु गर्नु भयो । सोही समयमा नेपालका प्रख्यात र चर्चित गीततकार, संगितकार तथा गायक गायिकाहरुको संगत सगै गीत गाउन प्रेरित हुनुभएका गायक श्रेष्ठ हाल कावेली ए जलबिद्युत आयोजनाको आयोजना प्रवन्धक रही देश उज्यालो बनाउने कार्यमा लाग्नु भएको छ ।

आफ्नो कार्य ब्यस्तता त छदैछ तर पनि हाल सम्म २० ओटा गीतमा स्वर भरि सक्नु भएका श्रेष्ठका १३ ओटा गीत बजारमा मात्र आएनन् ति गीतले श्रोतामा माझ चर्चा समेत बटुल्न सफल भएका छन् । गीत आफैमा एउटा कथावस्तुको बिम्व हो जसलाई सुनेर मात्र पूर्ण नहुने भएकोले श्रब्य दृश्य मार्फत श्रोताकहाँ जानु पर्ने र संचारको पहुचताले आफ्नो गोजीमा रहेको मोवाईलमा हेर्न तथा श्रवण गर्न पाउनु पर्ने अधिकार कायम भई सकेको यो समयमा केवल उत्कृष्ट गायन, संगित, र शब्दले मात्र पुग्दैन ।

गायक वीरेन्द्र श्रेष्ठले समयको मागलाई बुझेर केही गीतका भिडीयो समेत बजारमा ल्याई सक्नु भएको छ भने निकट भविस्यमै सि.आर.बिटी., पि.आर.बिटी रिङ्ग टोनमा समेत श्रेष्ठका गीतहरु सुन्न पाईने भएको छ । आफ्नो जन्म दिनको अवसर पारेर गायक श्रेष्ठले २०७५ बैसाख १० मा र्दशक श्रोतामाझ आफ्नो एल्वम् ‘सुचिन्दा’को प्ररिस्कृत स्वरुप बिमोचन गर्ने योजना रहको बताउनुहुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

‘चङ्गा’ को पहिलो गीत ‘कम्पनी माला’ सार्वजनिक

काठमाडौँ – जेठ २५ लाई प्रदर्शन मिति तोकेको फिल्म ‘चङ्गा’ को पहिलो गीत रिलिज भएको छ । प्रचारको पहिलो सुरुवात भन्दै निर्माण टिमले फिल्ममा समावेश लोक फ्लेभरको गीत ‘कम्पनी माला’ दर्शकमाझ ल्याएको हो । सार्वजनिक गीतमा राजनराज शिवाकोटीको संगीत छ । शब्द...

अम्बिकाको गीत ‘आँखा लाउन्छन्’को सुटिङमै सुप्रियाले निपुनलाई गालामा हानेपछि …(हेर्नुस भिडियो)

काठमाडौँ – गीतकार अम्बिका गुरुङको शब्दमा रहेको ‘आँखा लाउन्छन्’ बोलको आधुनिक गीतको म्युजिक भिडियो नयाँ वर्षको अवसर पारेर शनिवार सार्वजनिक गरिएको छ ।  गायक वीरेन्द्र श्रेष्ठ र गायिका मेलिना राईको आवाजमा सजिएको गीतमा शंकर थापाको रहेको छ भने एरेन्ज उदयराज पौडेलले गरेका हुन।...

बिक्रम परियारले आवाज नयाँ लोकदोहोरी गीत ‘गुन्द्रुक मीठो साग’को (हेर्नुस भिडियो)

काठमाडौँ – केशव पौडेलको प्रस्तुतीमा  नयाँ लोक दोहोरी गीत ‘गुन्द्रुक मीठो साग’को  बोलको  लोक गीत बिजय डीजिटल  मार्फत   सार्वजनिक गरिको छ  । गीतमा चर्चित गायिका देबी  घर्ति र २०७३ मा इमेज लोक कलाकारमा टप १० मा पुग्न सफल गायक  बिक्रम परियारले आवाज दिएका...

अम्बिकाको शब्द शृजनामा नयाँ गीत ‘माया लगाइ’को भिडियो सार्वजनिक (हेर्नुस भिडियो)

 काठमाडौं – पछिल्लो समयकी चर्चित अनि सक्रिय गीतकार अम्बिका गुरुङको शब्द शृजनामा अर्को नयाँ गीत ‘माया लगाइ’को भिडियो सार्वजनिक गरिएको छ । गीतमा शंकर थापा(स्माइल) को आवाज र संगीतमा रहेको छ भने एरेन्ज उदयराज पौडेलको रहेको छ । आर.बि रेकर्डिङ स्टुडियोमा रेकर्ड गरिएको गीत...