Motivate News

राम्रो सरकार भए आधा समस्या आफैं समाधान हुन्छन् : सुशीला कार्की

काठमाडौँ – पूर्वप्रधानन्यायाधीश सुशीला कार्कीले राम्रो सरकार भए देशका आधा समस्या आफैं समाधान हुने बताएकी छन् । अनौपचारिक क्षेत्र सेवा केन्द्र (इन्सेक) ले ललितपुरमा आयोजना गरेको नेपाल मानव अधिकार वर्ष पुस्तक २०१८ विमोचन समारोहमा कार्कीले भनिन्, ‘जहाँ सरकार गुणवान् हुन्छ, ५० प्रतिशत समस्या आफैं हल हुन्छ । न अन्याय हुन्छ, न अत्याचार । सरकारले हेर्दै नहेरेर त समस्या आएका छन् ।’

शेरबहादुर देउवा सरकारले साधुलाई सुली र चोरलाई चौतारोमा राख्ने व्यहोरा देखाएको उनले टिप्पणी गरिन् । राज्य विरुद्धका घटनामा पैसा लेनदेन गरी लुकाउने र मिलाउने काम भएको कार्कीको आरोप थियो । उनले भनिन्, ‘बलात्कारका घटनामा प्रहरीको काम पीडकलाई न्यायको कठघरामा ल्याउने, पीडितलाई संरक्षण दिने हो तर संरक्षणको त कल्पना नै नगरौं, मनोपरामर्श पनि दिँदैनन् । उल्टो केटीहरुको भावनाको शोषण गर्छन् ।’ इन्सेक अध्यक्ष सुबोधराज प्याकुरेलले यो वर्ष पुस्तकको २६ औं शृंखला भएको बताउँदै उनले विश्वमा कतै पनि गैरसरकारी क्षेत्रबाट यति लामो समय निरन्तर मानवअधिकार वर्ष पुस्तक प्रकाशन नभएको दाबी गरे । समारोहमा पूर्वप्रधानन्यायाधीश कार्कीले नेपाल मानव अधिकार वर्ष पुस्तक २०१८ को विमोचन गरेकी थिइन् ।

इन्सेकको अभिलेख अनुसार सन् २०१७ मा मानवअधिकार उल्लंघन र ज्यादतीका घटनामा ६ हजार ५९ जना पीडित भएका छन् । सन् २०१७ को तथ्यांक गत वर्षको तुलनामा १ हजार ५ सय ५७ ले बढी हो । यस वर्ष राज्य पक्षबाट ८६ महिलासहित ७ सय ७७ जना तथा गैरराज्य पक्षबाट ४ हजार ५ सय ७९ महिलासहित ५ हजार २ सय ८२ जना पीडित भएका छन् ।
नागरिकबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रधानमन्त्री ओली र मोदीबीच चैत २४ गते भेटवार्ता हुने

काठमाडौं – प्रधानमन्त्री केपी ओलीले २३ चैतमा भारत भ्रमण गर्ने तय भएको छ । भ्रमण तीन दिन अर्थात् २५ गतेसम्म हुनेछ । दुई देशका परराष्ट्र मन्त्रालयको आन्तरिक गृहकार्यपछि ओलीको भ्रमण मिति तय भएको हो । आजको नयाँ पत्रिकामा खबर छापिएको छ ।...

वाम एकता बैशाख १० गते घोषणा हुने

काठमाडौं – एमाले र माओवादी केन्द्रले कम्युनिस्ट पार्टी स्थापना दिवस पारेर बैशाख १० गते पार्टी एकता घोषणा गर्ने भएका छन् । स्थापनापछि पटक पटक फुट देखिएको कम्युनिस्ट आन्दोलन एकजुट भएको सन्देश दिन दुवै पार्टीले दिवसकै दिन रोजेका हुन् । २००६ बैशाख १०...

एनसेलका ग्राहकले गर्छन् बढी खर्च

काठमाडौं – नेपालमा एकजा टेलिफोन प्रयोगकर्ताले वर्षभरिमा औसतमा दुई हजार दुई सय ३४ रुपैयाँ खर्च गर्ने गरेको तथ्यांक सार्वजनिक भएको छ । गत आर्थिक वर्षमा सञ्चालनमा रहेका पाँच वटा दूरसञ्चार कम्पनीका ग्राहकले गरेको वार्षिक खर्चलाई आधार मान्दा यस्तो देखिएको हो । नेपालमा...

एसईई परीक्षा सुरुः गणित बाहेकका विषयमा प्रयोगात्मक

  काठमाडौं – यस बर्षको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई) आजदेखि सुरु भएको छ । चार लाख ८५ हजार ५ सय ८६ विद्यार्थीको सहभागी रहने परीक्षा चैत २० गते सम्म सञ्चालन हुने छ । नियमिततर्फ ४ लाख ६१ हजार ५ सय १५ र...