Motivate News

बजेटको मध्यावधि समीक्षा : लक्ष्य अनुसार खर्च हुन सकेन

काठमाडौं – सरकारले राजस्वको लक्ष्य प्राप्ति एवं सरकारी खर्च व्यवस्थापनका लागि राजस्व नीतिमा कडाइ गर्दै शुद्धीकरण अभियान थालेको छ । मुहान नै फोहोर भएको भन्दै सरकारले भन्सार नाकाबाट यो शुद्धीकरण अभियान थालेको हो ।

अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाले भन्सार मूल्यांकन यथार्थपरक नभएकाले कडाइका लागि मन्त्रालयले निर्णय नै गरिसकेको बताए । चालू आर्थिक वर्ष २०७४/७५ को बजेटको मध्यावधि समीक्षाका क्रममा अर्थमन्त्री डा. खतिवडाले कर तथा भन्सार प्रणालीलाई चुस्त बनाउन आफूले यसलाई नीतिगत रूपमा नै परिमार्जन गर्ने निर्णय गरेको बताए ।

अर्थमन्त्री खतिवडाले चालू आर्थिक वर्षको आर्थिक वृद्धिदर ६ प्रतिशतमा मात्रै सीमित रहने संशोधित प्रक्षेपण गरे । सरकारी बजेट लक्ष्य अनुसार खर्च हुन नसकेको र धान उत्पादनमा समेत कमी आएकाले आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य प्राप्ति नहुने अवस्था आएको उनले बताए । यसअघि सरकारले चालू आर्थिक वर्षमा ७ दशमलव २ प्रतिशत आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य लिएको थियो । यद्यपि आगामी दिनमा भने यसलाई दोहोरो अंकमा पु¥याउने र त्यसका लागि वैदेशिक लगानी आकर्षित गर्ने योजना उनले सुनाए ।

सरकारले पूर्ववत घोषणा अनुसार यस वर्ष सरकारी खर्च हुन नसक्ने भन्दै खर्चको आकार समेत घटाएको छ । यस वर्ष कुल १२ खर्ब ७८ अर्बको बजेटमा अब १० खर्ब ८२ अर्ब रुपैयाँ मात्र खर्च हुने प्रक्षेपण सरकारले गरेको छ । खर्चको प्रक्षेपण घटाउँदा स्रोत व्यवस्थापनमा समेत सरकारलाई राहत मिलेको छ । अघिल्लो वर्ष सरकारी ढुुकुटीमा बचत भएको रकमलाई समेत बचत मानी बजेट विनियोजन गरेको भन्दै १ खर्ब भन्दा बढी रकमको स्रोत व्यवस्थापनमा समेत कठिनाइ भएको अर्थ मन्त्रालयले जनाएको छ । केन्द्रीय बजेट प्रणालीमा खर्चको स्रोत व्यवस्थापन गर्न कठिनाइ देखिएको भए पनि क्षेत्रीय तथा स्थानीय तहमा विनियोजन गरिएको बजेट भने खर्च हुन सकेको छैन ।
राजधानीबाट

प्रतिकृया दिनुहोस्

एनसेलका ग्राहकले गर्छन् बढी खर्च

काठमाडौं – नेपालमा एकजा टेलिफोन प्रयोगकर्ताले वर्षभरिमा औसतमा दुई हजार दुई सय ३४ रुपैयाँ खर्च गर्ने गरेको तथ्यांक सार्वजनिक भएको छ । गत आर्थिक वर्षमा सञ्चालनमा रहेका पाँच वटा दूरसञ्चार कम्पनीका ग्राहकले गरेको वार्षिक खर्चलाई आधार मान्दा यस्तो देखिएको हो । नेपालमा...

इन्धन खपत वार्षिक २० प्रतिशतले बढ्यो

काठमाडौँ – पेट्रोलियम पदार्थ खपत वार्षिक २० प्रतिशतका दरले बढ्दै गएको छ । बढ्दो सवारीसाधनको प्रयोगले इन्धनको खपत बढ्दै गएको हो । वार्षिक रूपमा खपत दर १५ देखि २० प्रतिशतले बढ्दै गएको नेपाल आयल निगमले जानकारी दिएको छ । निगमका नायव कार्यकारी...

निगमलाई १५ दिनमा १५ करोड नाफा ?

काठमाडौं – नेपाल आयल निगमले १५ दिनको अवधिमा १५ करोड रुपैयाँ नाफा आर्जन गरेको छ । इन्धन विक्रीबाट  निगमले नाफा कमाएको हो । निमगले नाफा आर्जन गरेपछि पछिल्लो समय अन्र्राष्ट्रिय बजारमा पेट्रोलियम पदार्थको मुल्य केही बृद्धि भए पनि स्थानीय बजारमा बृद्धि गरेको...

यातायात ब्यवस्था विभागमा रेकर्ड फायल हराउने समस्या, व्यवस्थित गर्न रिकन्डिसन व्यवसायीको आग्रह

काठमाडौं – नेपाल रिकन्डिसन अटो व्यवसायी संघले यातायात व्यवस्था विभाग एकान्तकुनामा रहेको बागमती कार्यालयमा अत्यधिक फाइल हराउने समस्या भएको बताएको छ । नेपाल रिकन्डिसन अटो व्यवसायी संघका कार्यवाहक अध्यक्ष रमेश कोइरालाको नेतृत्वमा गएको प्रतिनिधि मण्डलले विभागको एकान्तकुनास्थित कार्यालयका प्रमुख डा. टोकराज पाण्डेलाई...