Motivate News

ओली सरकारले ठुला जलविद्युत आयोजना बनाउन ध्यान दिनुपर्छ : सूर्यनाथ बास्तोला

नेपालले ठूलो राजनैतिक संघर्षपश्चात जनप्रतिनिधिहरुले अग्रगामी संविधान निर्माण गरी लागु गरी स्थानीय, प्रादेशिक र केन्द्रीय सरकार निर्माण गर्ने प्रक्रिया पुरा गर्न लागेको छ । अब जनचाहना अनुरुपको देशमा आर्थिक विकास भएर सबै नेपाली जनताको उन्नति हुनेछ भन्ने जनतामा आशा उत्साह दृढ हुँदै गएको छ । नयाँ संविधानअनुसार गठन हुने, सरकारी संयन्त्रले पुरानो मन्द गति र तौरतरिका बदलेर द्रुत विकास गर्ने शैली अपनाउनु जरुरी छ । ढिलासुस्ती, असक्षम कार्यशैली त्यागेर समग्र समाजको चौतर्फी विकास गर्ने योजना बनाइ काम देखाउनुपर्ने जिम्मेवारी आएको छ ।

जन निर्वाचित सरकार, जनप्रतिनिधि संघ संस्थाहरुले विकासलाई प्राथमिकता दिनु अपरिहार्य छ भने कर्मचारीतन्त्रले पनि सक्षम भएर काम गरेर देखाउनुपर्नेछ । यस्तै जनताले पनि सजग र सचेत भएर, भ्रष्टचार, ढिलासुस्ती र अनावश्यक अपब्यय निर्मूल पार्नमा योगदान गर्नु जरुरी छ । नेपालले आफ्नो छिमेकी देशहरुको प्रगतिलाई पछ्याउँदै, चौतर्फी विकास गर्न सक्षम हुनुपरेको छ । यसका लागि साधनस्रोतको समुचित परिचालन, भित्री बाहिरी आर्थिक लगानीको ब्यवस्थापन निर्माण कार्यमा तीब्रता, अर्थको उचित ब्यवस्थापन, कर्मचारीको मनोबल उच्च राख्न योजना तर्जुमा, कार्यान्वयन गर्न अब्बल तौरतरिका अपनाउनुपर्ने हुन्छ । हाल नेपालमा मौलाई सबैतिर ब्याप्त रहेको भ्रष्टचार रोकिनुपर्छ । सक्षम र इमान्दारलाई सबै क्षेत्रमा प्रोत्साहन गर्नुपर्छ । च्ष्नजत ःबल च्ष्नजत एबिअभ को नीति अवलम्वन गर्नुपर्छ ।

राजनीतिक नेतृत्व वर्ग पनि त्यत्तिकै सक्षम र इमान्दार हुनुपर्छ । हाल समाजमा नैतिक इमान्दारिता हराउँदै गएको बेलामा यी सबैकुरा प्राप्त गर्न भगिरथ प्रयत्न गर्नुपर्छ । आज हरेक क्षेत्रमा नेतृत्व लिने ब्यक्तिको खाँचो टड्कारो रुपमा देखापरेको छ । हामी सबै मिलेर समाजलाई प्रगतिको बाटोमा लगाउन प्रयास गर्नुपरेको छ । यसो गर्नु सबै देशवासीको कर्तब्य भएको छ । कला, साहित्य, संगीत सबै क्षेत्रमा त्यसै अनुरुप अगाडि बढेर काम गर्नुपर्ने बेला आएको छ । सबै प्राकृतिक स्रोतसाधनले सम्पन्न सहयोगी राष्ट्रहरु नेपाललाई सहयोग गर्न तत्पर भएकोले यही नै उचित समय हो । सबैको प्रयासले देशको चौतर्फी विकास गर्ने आएको र त्यो मौकामा नेपाली समाजले गुमाउने छैन । सहयोग नै गर्नेछ ।

भौगोलिक रुपले नेपाल सानो आकारको भएता पनि प्राकृतिक जनस्रोत र अरु स्रोतहरुले धनी र मिहिनेती जनशक्ति भएको देश हो । योजनाबद्ध विकास नहुनु, अस्थिर राजनीतिक ब्यवस्था, राजनीतिक आर्थिक अभाव, योजना कार्यान्वयनमा कमजोरील गर्दा जनचाहना अनुसारको आर्थिक उन्नति हुन नसकेको हो । हाम्रा छिमेकी देशहरुले विकासमा धेरै फड्को मारिरहेका छन् ।

अब राजनीतिक दलहरु, संघ संस्था, कर्मचारीतन्त्र, जनता जागरुक इमान्दार भएर देश विकासको यज्ञमा होमिनु परेको छ । अर्काको देशमा गइ दुःख गरेर नाम कमाउने पैसा पठाउने नेपालीहरुले देश विकासको स्वच्छ वातावरणको सिर्जना गर्न सकेमा द्रुत गतिमा आर्थिक विकास गर्नैै सक्छन् भन्नेमा मलाइ पूर्ण विश्वास छ ।
योजना तर्जुमा र कार्यान्वयन चुस्त दुरुस्त हुनुप¥यो, हरेक देशवासीमा इमान्दारिता राष्ट्रिय भावना जागृत गरी विदेशी सहयोगलाई प्रोत्साहन दिएर पुँजी निर्माण गर्ने र आन्तरिक स्रोत साधनलाई पनि प्रोत्साहन दिनुपर्छ । सरकारी र निजी उद्यमीको सहयोगमा प्रोत्साहन गरिनुपर्छ । दक्ष जनशक्ति विकासमा पनि त्यत्तिकै मात्रामा ध्यान पु¥याउनु आवश्यक छ । हाम्रो देश सानो भएकाले छोटो समयमा नै राम्रो प्रगति गरेर देखाउन सकिन्छ ।

देश विकासका लागि पूर्वाधार विकास जलस्रोतको प्रचुर विकास, कृषिको आधुनिकीकरण र उचित ब्यवस्थापन ,पशुपालन, फलफुल खेती, जडिबुटीको विकास, पर्यटनको विकास आदि मुख्य आधारहरुमा विशेष ध्यान दिन जरुरी छ ।

जलस्रोतको विकासले आर्थिक विकासमा ठुलो योगदान र भरथेग गर्न सक्छ । यो काम हामीले धेरै अगाडिदेखि गर्न खोजे पनि गर्न सकिरहेका छैनौं । जलस्रोतको विकासबाट आन्तरिक मागलाई पूर्ति गरेर छिमेकीहरुलाई लाभ पु¥याएर फाइदा पु¥याउने योजना बनाउनुपर्छ । भारत बंगलादेश र नेपाललाई हुने जलविद्युत योजना निर्माण गर्न, बिजुली किन्न, सिंचाई बाढी नियन्त्रण, जलमार्ग निर्माण गर्नमा सहयोगी बनाएर यसको विकास गर्न २० वर्षे योजना बनाउनुपर्छ । यसका लागि बृहत्तर रुपमा सरसल्लाह र अध्ययन गर्न सहमति जुटाउनुपर्छ । भारतले गंगा नदीमा बृहत जलमार्ग निर्माण गर्ने योजना तयारी गरेको छ । भारतसँग कुराकानी गरी यसबाट हामीले पनि बहुपक्षीय फाइदा लिन सक्नुपर्छ । आजको कछुवा हिडाईको वार्ताबाट जलस्रोत विकासमा भारतसँग सहभागिता बढाउन सकिदैन ।

बृहत रुपमा छलफल गर्ने संस्थागत विकास गर्नुपर्छ । हालसम्म भारतसँग भएका सन्धि सम्झौता, समझदारी कार्यान्वयन गर्न तदारुकताकासाथ लागि पर्नुपर्छ । भारतलाई अबको दश पन्ध्र वर्षमा ठुलो मागमा नेपालको बिजुलीको, सिंचाइको पानी र बाढी नियन्त्रणको लागि जरुरत पर्छ । त्यसलाई मध्यनजर राखेर उचित ब्यवस्था गर्दै जानुपर्छ । टान्समिसन लाइनहरु निर्माण गर्नुपर्छ । बंगलादेशलाई विद्युत सप्लाई गर्न भारतसँग १२ किमिको द्ययचमभच मा त्चबलकmष्ककयष्ल ष्लिभ बनाउन इजाजत लिनुपर्छ ।

बुढीगण्डकी चीनलाई नै बनाउन दिनुपर्छ । साना र मझौला जलविद्युत योजनाहरु आफ्नै निजी र सरकारी लगानीमा बनाउनुपर्छ । ठुला योजनाहरुका लागि क्ष्लखभकतmभलत बनभलअष्भक र वैदेशिक निजी लगानी भित्रयाउने वातावरण बनाउनुपर्छ । अब निर्माण हुने योजनाहरु निम्नलिखितबाट छनौट गर्नुपर्छ । कंकाई बहुवर्षीय योजना, सेती आयोजना, सप्तगण्डक आयोजना, बुढीगण्डकी आयोजना, मुगलिङ त्रिशुली गंगा स्टोरेज आयोजना, सेती दोस्रो आयोजना, आँधीखोला आयोजना, भालुवाङ मुलाघाट कुरुले आयोजना, सुनकोसी तराईकाट चयन गर्नुपर्छ ।

यसका लागि एउटा सुदृढ खालको जलस्रोत विकास कमिसन निर्माण गरेर काम कारबाही अघि बढाएमा मात्र उसले सार्थकता प्राप्त गर्न सक्छ ।
 

प्रतिकृया दिनुहोस्

भोलिदेखि हुन लागेको ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया’ शैक्षिक मेलामा विद्यार्थीका लागि के कति उपयोगी ?

काठमाडौं – अष्ट्रेलिया जान चाहने विद्यार्थीहरुको रुचीलाई ध्यानमा राखी एजुकेशन पार्कले ‘स्टडी इन अष्ट्रेलिया शैक्षिक मेला २०७४’ आयोजना गर्ने भएको छ । यो मेला विद्यार्थीहरुका लागि के कति उपयोगी छ ? हामीले एजुकेशन पार्कका कार्यकारी निर्देशक विराज पाण्डेसंग कुराकानी गरेको छौ ।...

मेयर, उपमेयर र कार्यकारीले एकै पटक सुनाए बनेपा नगरलाई सम्बृद्ध बनाउने यस्तो योजना

 काठमाडौं – स्थानिय तहको निर्वाचनमा काँगे्रसको गढको रुपमा चिनिएको बनेपा नगरपालिकामा एमालेका उमेद्वार विजयी भएपछि बनेपा नगरपालिका राष्ट्रिय रुपमै चर्चाको विषय बन्न पुग्यो । एमाले उमेद्वारले निर्वाचन जिते पश्चिता आयोजित विजयी सभामा एमाले अध्यक्ष केपि ओली स्वयम उपस्थित भएर सम्बोधन गरेपछि सो...

भ्रष्टचारी,घुसखोरी निर्मुल पार्न म राजनीतिमा आएको हुँ : सागर श्रेष्ठ

काठमाडौ – सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा जन्म भई काठमाडौंलाई कर्मथलो बनाई रहनु भएको, विगत लामो समयदेखी समाजसेवामा क्रियाशिल, स्पष्ट वक्ता, बहुआयमिक, मिडियाकर्मी, जुझारु युवा, विभिन्न संघ संगठनहरुको स्थापना तथा सामाजिक संघ संगठनहरुको प्रमुख पदहरुमा रहेर काम गरिसक्नु भएका सागर श्रेष्ठ दर्जनौ संघ संंगठनहरुमा कुशल नेतृत्व...

केपी ओली कसरी राजनीतिमा आए

नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको अन्तर्वार्ता आजको अन्नपूर्ण पोस्टमा छापिएको छ । विजय कुमारले ओलीसँग अन्तर्वार्ता लिएका हुन् । अन्तवार्ताको केही अंश यस्तो छ । तपाईंको जीवनका केही निर्णायक घुम्तीहरूबारे स्मरण गर्न सक्नु हुन्छ ? ‘जरुर। म आठ वर्षको थिएँ। गाउँमा...