Motivate News

सौन्दर्यविद् सुष्मा महरा ‘राष्ट्रिय नारी सम्मान २०७४’ बाट सम्मानित

काठमाडौँ – महिला उद्यमी तथा वरिष्ठ सौन्दर्यविद् सुष्मा महरा राष्ट्रिय नारी सम्मान २०७४ बाट सम्मानित भएकी छिन् । सुष्मा महराले काठमाडौंमा ४ र काठमाडौं वाहिर २ गरि ६ वटा आउटलेटबाट फेसियल हाउस सञ्चालन गर्दै आएकी छिन् ।
फेसियल हाउसले करिब ५० जना भन्दा धेरैलाई रोजगारी दिइरहेको छ । १०८ औँ अन्तर्राष्ट्रिय महिला दिवसको अवसर पारेर उनलाई सम्मान गरिएको हो ।

बिगत एक दशकदेखि सेवा मूलक व्यबसाय सञ्चालनमा सक्रिय भई रोजगार र विभिन्न सेवामुलक सामाजिक संघसंस्था मार्फत् राष्ट्र र समाजका लागि पुर्याएको निरन्तर योगदान स्वरुप महरालाई फोकस नेपाल तथा सिर्जनशील महिला मञ्च र नागरिक एकता समाजले राष्ट्रिय नारी सम्मान २०७४ बाट सम्मानित गरेको हो ।

नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान र राष्ट्रिय नाँच घरमा सम्मान कार्यक्रम भएको थियो । महिला तथा बाल कल्याण मन्त्री थममाया थापा र प्रदेश नम्बर ३ की प्रमुख अनुराधा कोइरालाले सम्मान गरेका हुन् ।
अवसरमा महरासँगै व्यवसायी, फिल्म निर्मात्री र अभिनेत्री स्वेता खड्कालगायत सामाजिक क्षेत्र तथा अन्य क्षेत्रमा अग्रणी भूमिका निर्वाह गर्ने महिलाहरुलाई पनि सम्मान गरिएको थियो ।

कार्यक्रममा मन्तव्य राख्दै महिलाहरुलाई ३३ प्रतिशत अधिकार दिएकोमा कोइरालले असन्तुष्टि प्रकट गरिन् । उनले भनिन्, ‘नेपालमा कूल जनसंख्याको ५१ प्रतिशत महिलाहरु छन् । उनीहरुले ३३ प्रतिशतको मात्र अधिकार दिन खोज्नु अझै पनि पुरुषवादी सोचको उपज हो ।’

साथै संघीय नेपालको सात प्रदेश प्रमुखहरुमा महिला आफू मात्र रहेको अवगत गराउँदै महिला अधिरकार प्राप्त भइनसकेको बताइन् । माइती नेपालका अध्यक्ष समेत रहेकी कोइरालाले चेलिबेटी बेचबिखन नरोकिएको बताइन् । उनले भनिन्, ‘गरिबी र लैङ्गिक विभेद नहटाइ यो रोकिदैन ।’
‘समृद्ध नेपाल निर्माणका लागि महिलाहरुको भूमिका’ भन्ने नाराका साथ बुधबार १०८औँ अन्तराष्ट्रिय नारी दिवस, मनाइयो । उक्त अवसरमा राष्ट्रिय नारी सम्मान २०७४ कार्यक्रममा सम्मान लगायत विभिन्न साँस्कृतिक कार्यक्रम समेत प्रस्तुत गरिएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रधानमन्त्री ओली र मोदीबीच चैत २४ गते भेटवार्ता हुने

काठमाडौं – प्रधानमन्त्री केपी ओलीले २३ चैतमा भारत भ्रमण गर्ने तय भएको छ । भ्रमण तीन दिन अर्थात् २५ गतेसम्म हुनेछ । दुई देशका परराष्ट्र मन्त्रालयको आन्तरिक गृहकार्यपछि ओलीको भ्रमण मिति तय भएको हो । आजको नयाँ पत्रिकामा खबर छापिएको छ ।...

वाम एकता बैशाख १० गते घोषणा हुने

काठमाडौं – एमाले र माओवादी केन्द्रले कम्युनिस्ट पार्टी स्थापना दिवस पारेर बैशाख १० गते पार्टी एकता घोषणा गर्ने भएका छन् । स्थापनापछि पटक पटक फुट देखिएको कम्युनिस्ट आन्दोलन एकजुट भएको सन्देश दिन दुवै पार्टीले दिवसकै दिन रोजेका हुन् । २००६ बैशाख १०...

एनसेलका ग्राहकले गर्छन् बढी खर्च

काठमाडौं – नेपालमा एकजा टेलिफोन प्रयोगकर्ताले वर्षभरिमा औसतमा दुई हजार दुई सय ३४ रुपैयाँ खर्च गर्ने गरेको तथ्यांक सार्वजनिक भएको छ । गत आर्थिक वर्षमा सञ्चालनमा रहेका पाँच वटा दूरसञ्चार कम्पनीका ग्राहकले गरेको वार्षिक खर्चलाई आधार मान्दा यस्तो देखिएको हो । नेपालमा...

एसईई परीक्षा सुरुः गणित बाहेकका विषयमा प्रयोगात्मक

  काठमाडौं – यस बर्षको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई) आजदेखि सुरु भएको छ । चार लाख ८५ हजार ५ सय ८६ विद्यार्थीको सहभागी रहने परीक्षा चैत २० गते सम्म सञ्चालन हुने छ । नियमिततर्फ ४ लाख ६१ हजार ५ सय १५ र...