Motivate News

राष्ट्रिय एकल लोक गायन प्रतियोगीताको आज फाइनल हुँदै

असार १५, काठमाडौं । राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरी गीत प्रतिष्ठानको आयोजनामा राष्ट्रिय एकल लोक गायन प्रतियोगीताको आज फाइनल हुँदैछ । हिजो (बिहिबार)बाट शुरु भएको यस प्रतियोगीतामा सातै प्रदेशका ४८ जनाले सहभागीता जनाएका छन् भने बिहिबार सहभागी मध्येबाट २० जना छानिएको थियो । आज शुक्रबार बिजेता प्रथम, द्धितिय, तृतिय र सान्तवना छानिने छ ।

बिहिबार संस्कृति मन्त्री रबिन्द्र अधिकारीले उद्घाटन गरेर शुरु भएको यस लोक गायन प्रतियोगीता राती अबेर सम्पन्न भएको थियो । प्रतियोगीतामा बरिष्ठ लोक गायक तथा गायिका, सर्जकहरु निर्णायक मण्डलमा छन् । निर्णायक मण्डलका संयोजक वरिष्ठ गायक तथा संगीतकार नारायण रायमाझीले निर्णायक मण्डलको निर्णय बिधि सुनाएका थिए । उनले निर्णायक मण्डलपनि तीन चरणमा राखिएको बताए ।

कस्तो, कति समय र कति वटा गीत गाउनुपर्नेछ ?
प्रत्यक प्रतियोगीले स्टेजमा पुगेर बाजा बज्न सुरु गरेपछि जम्मा ८ मिनेटमा गीत गाइसक्नुपर्नेछ । एक प्रतियोगीतले दुई गीत गाउन पाउनेछन् जसमा एक गीत नृत्य गर्न मिल्ने (डान्सिङ) र अर्को ‘स्लो’ (सुन्ने गीत) हुनुपर्नेछ ।

कसरी छानिनेछ उत्कृष्ट ?

निर्णायकहरुले प्रतियोगीहरुको प्रस्तुतीको क्षमतालाई हेरेर नम्बर दिनेछन् । प्रतियोगीको सबैभन्दा महत्वपुर्ण कुरा गायन कला हुनेछ । अनुशासन सँगै गायक कलाकै आधारमा प्रतियोगीहरु उत्कृष्ट बन्नेछन् । जसमा पोसाकको आधारमा भने नम्बर पाउने छैनन् ।
जसमा स्वर बाट ३५ अंक, सुर र तालबाट ३५ अंक, प्रस्तुतीबाट २० अंक र समय र अनुशासनबाट १० अंक गरी जम्मा १०० पुर्याइनेछ । निर्णायक मण्डलमा नारायण रायमाझी, अम्मार बिरही गुरुङ, दुर्गा रायमाझी, बम बहादुर कार्की, बि.बि. अनुरागी, लोचन भट्टराई, कृष्ण गुरुङ र रमेश बिजी रहेका छन् ।

प्रतियोगीताको प्रथम पुरस्कार पृथ्वी इन्टरटेन्मेन्टका पृथ्वी थकालीले प्रायोजन गरेका छन् भने द्धितिय पुरस्कार निशा सुनार, बिमल डांगी र संगीता थापाले गरेका छन् । प्रतियोगीता राजधानीको जमलस्थित सांस्कृति संस्थानको हलमा भइरहेको छ । यसप्रतियोगीताको सांस्कृतिक संस्थान सह–आयोजक समेत हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

‘मिस्टर भर्जिन’को फस्ट लुक सार्वजनिक

काठमाडौं । नेपाली चलचित्र ‘मिस्टर भर्जिन’को पोष्टर सार्वजनिक भएको छ । चलचित्रमा खिलेन्द्र तिमल्सिना, प्रजापति सिवाकोटी, मुकेश रेग्मी ,बिशारद बस्नेतको निर्माण रहेको छ भने विशारद बस्नेतको निर्देशन रहेको छ । र्ल्ड वाइड फिल्म्स डिस्ट्रिव्यूसन प्रा .लीको ब्यानरमा निर्माण भएको चलचित्रमा महेश दवाडीको...

‘लैबरी लै हाम्रो माया शुपर हिट भएछ’ बोलको गीतको लिरिकल भिडियो सार्वजनिक

काठमाडौं – विगत दुई दशक अघिदेखि अमेरिकामा बस्दै नेपाली गीतसंगीतलाई माया गर्दै आउनुभएकी गीतकार अम्विका गुरुङका शब्दहरुमा आजकल धेरै गुञ्जन थालेका छन् । कहिले मन छुने गीत त कहिले रमाइलो खालको नचाउने गीत लेख्दै आउनु भएकी गुरुङद्धारा करिव २ सय  भन्दा बढि...

अशोक दर्जीलाई टंकले बेचे भन्नेलाई धरानका रमेश प्रसाईले भिडियो मार्फत यसरी झपारे

काठमाडौँ – भाईरल व्वाय अशोक दर्जीलाई लिएर पछिल्लो समय बिवाद हुन थालेको छ । पहिले केहि युटुब च्यानलहरुले अन्तर्वार्ता लिएपछि चर्चा कमाएका र आफ्नो पहिलो गीत मन बिनाको धन बजारमा आएपछि अत्याधिक चर्चामा रहेका बाल गायक अशोकदर्जीका बिषयमा उनलाई गायनमा डेव्यु गराएका...

रेखा थापाको चलचित्र ‘मालिका’को ‘हल्का माया के माया’ बोलको गीत सार्वजनिक (हेर्नुस भिडियो)

काठमाडौं – नायिका तथा निर्देशक  रेखा थापाको चलचित्र ‘मालिका’को ‘हल्का माया के माया, गाढा लगाउने…’ बोलको गीत सार्वजनिक गरिएको छ । कर्णालीको जाजरकोट लगायतका विभिन्न ठाउँमा छाँयांकन गरिएको गीतमा देशलाई जोडिएको फिल्मका निर्माता नरबहादुर कार्कीले जानकारी दिए । ‘गीतमा देश प्रेम छ...