Motivate News

एउटै गाडी चड्ने सपनाले बनायो सयौ गाडीको मालिक

काठमाडौँ – जीवन संघर्ष हो । संघर्षमय जीवनका पाईलाहरू निकै कष्ठमय हुन्छन् । जिन्दगी उकाली ओराली, झञ्ज्याङ चौतारीको मिलन विन्दु हो । जीवनमा धेरै उतार चढावहरूको समना गर्नु पर्ने हुन्छ । जिवनमा सफल हुनलाई धेरै संघर्ष गर्नुपर्छ । अझ कसैकसैले त सपना नै संघर्ष गर्ने खालको देख्छन् । र त्यो सपनालाई पछ्याउछन् ।

Ramesh 1

तर कसैले सपना दखेर पछ्याउँदा पनि सफल हुदैनन् । सपना एउटा हुन्छ तर परिस्थितिले अर्कै तिर पु¥याइ दिन्छ । त्यस्तै भएको छ व्यवसायी रमेश कोईराला लाई । अध्ययन गर्दा गर्दा साँगीतिक क्षेत्रमा लागेका कोईराला धेरै समय टिक्न सकेनन् । एउटा कला केन्द्र खोलेरे सांगीतीक क्षेत्रमा जम्न खोज्दै गर्दा आर्थीक अभाव प¥यो र उनले यो क्षेत्रमा आफ्नो भविष्य देख्न सकेनन् ।

साथीको लहलहैमा सांगीतीक क्षेत्रमा होमीएका उनी जम्न नसक्दा, तरकारी तथा फलफुल व्यवसाय सुरु गर्न थाले । तरकारी तथा फलफुल व्यवसाय उनको राम्रै चल्यो । सोचेभन्दा राम्रो आम्दानी दियो पसलले । राम्रो चले पछि व्यवसायलाई विस्तार गर्ने सोच बनाए र सफल भए पनि ।

काठमाडौँ सँगैको छिमेकी जिल्ला धादिङमा जन्मेर हुर्केका कोइराला होटल व्यवसायीको संगतगर्न थाले । त्यही संगतले उनलाई अहिले यो स्थानसम्म पु¥याएको छ । भनिन्छ संगत गुणाको फल, कस्तो संग गरिन्छ आफू पनी त्यस्तै भईन्छ । कोईरालाले राम्रोसँग सङ्गत गरे र राम्रो बने ।

उनको सङ्गतको पहिलो फाईदा लिए, त्यो थियो, ठूला ठूला होटलमा तरकारी तथा फलफुल पु¥याइदिने । धेरै ओटा होटलमा फलफुल तथा तरकारी पु¥याउनु पर्ने भयो । त्यहाँ पनि कमाई राम्रो भयो तर सबै ठाँउमा पु¥याउन नसकिने देखे पछि उनले एउटा उपाय लगाए । त्यो थियो गाडी किनेर समान पठाउने । जब उनले गाडी किने अनी उनका सफलताका दिनहरू सुरु भए ।

त्यति बेला गाडी कित्रु उनको रहर थियो तर त्यो रहरमा आएर बाध्यता जोडियो । सानैदखि गाडी चढ्ने सोख भएका कोइराला होटलमा समान पुर्याउन मोटर साईकलले धेरै ओहोर दोहोर गर्नुपर्ने र सबैठाँउमा पु¥याउन नसकिने भएकाले उनले गाडी किनेका हुन् । संसारमा सन्तुष्ट कोही पनि हँुदैन । कोईरालालाई पनि त्यस्तै भयो ।

धादिङमा स्कुल पढ्दा एक घन्टाको पैदल हिडेर स्कुल पुग्ने उनि, अलि अलि कमाए पछि गाडी फेरेर हिड्न थाले । त्यो गाडी फेर्दा फेर्दा उनलाई आनन्द आउन थाल्यो । नयाँ गाडी पनि चढ्न पाईने, केही समय पछि गाढी बेच्दा फाईदा पनि हुने भएपछि उनले पेसा नै परिवर्तन गर्ने सोच गरे ।

होटलमा ठेका गर्दा हुने कमाई भन्दा बढी गाडीबेच्दा हुनथाले पछि उनले होटलमा फलफुल पु¥याउने काम छोडे र गाडी बेच्न तिर लागे । मानिसले हिड्न पर्छ, हिडीरहनु पर्छ, आफ्ना कदमहरूलाई रोक्न हुत्र, आफ्नो उद्देश्यलाई विर्सिन हुत्र, बाटो मोडिन सक्छ तर सपना मोडिन हुत्र । कोईरालाई पनि त्यस्तै भयो बाटोहरू मोडीय तर कदम रोकिएन, काम फेरियो तर उद्देश्य फेरिएन, बाटो मोडियो तर सपना उनको उस्तै छ ।

उनि सानो छँदा साईकलमा स्कूल जाँदा सम्झिन्थे म कहिले गाडीमा चढौँला । सानोमा देखेको सपना युवा अवस्थामै पुरागरेर देखाएका छन् कोईरालाले । मानिसलाई सपनाले नै सफल बनाउँछ । उनले यदी यो सपना नदेखेको भए आजउनी गाडी चढ्ने थिएनन् । अहिले धेरै ओटा गाढीको मालिक भएका छन् । सपना ठूलो देख्नुपर्छ । तपाई पनि ठूलो सपना देख्नुहोस र त्यो सपनालाई पछ्याउनुहोस ।

तारा झार्ने सपना देख्नुहोस । तारा झार्न लाग्नुहुन्छ । तारा झरोस या नझरोस तर तपाईको हातले हिलो छुने छैन । त्यसैले सपना ठूलो देख्नुहोस र त्यसलाई पछ्याउनुहोस । तपाईको सपना पुरा होला नहोला तर तपाई असफल हुनुहुन्न ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

विकट गाउँबाट विकास थाल्नुस् : सभामुख महरा

असार ६, दाङ – सभामुख कृष्णबहादुर महराले विपन्न बस्तीबाट विकास थाल्न सुझाव दिएका छन् । घोराही उपमहानगरपालिकाका प्रमुखसहित जनप्रतिनिधिसँग बुधबार घोराहीमा भएको छलफलमा सभामुख महराले विकासमा पछि परेको क्षेत्रमा लगानी गर्न आग्रह गरेका हुन् । विपन्न बस्तीका स–साना योजनालाई प्राथमिकता दिन सभामुख...

ह्विलचियर क्रिकेटले चिनिएका छुल्टिम शेर्पा, जसले नेपालको नाम उचो राखे

काठमाडौँ – छुल्टिम शेर्पा सोलुखुम्बु जिल्लाको थामेमा वि.स.२०२३ सालमा जन्मिएका हुन् । मैले छुल्टिमको फ्ल्यासब्याकको बारेमा कुरा गर्न सुरु गर्दा उनको आँखामा टिलपिल आँशु भरिसकेको थियो । उनी यसरी भावुक हुनुको कारण रहेछ २ बर्षकै उमेरमै उनी पोलियो रोगबाट ग्रसित हुनु ।...

छिमेकीको साथ लिएर समृद्ध नेपालको सपना पूरा गरिने : प्रधानमन्त्री

असार ६, बेइजिङ – चीनको औपचारिक भ्रमणमा रहेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मुलुकभित्रको स्रोत, साधन र छिमेकीको साथ लिएर समृद्ध नेपालको सपना पूरा गरिने बताएका छन् । सरकारी र निजी क्षेत्रका संस्थासँगको सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्न बेइजिङस्थित नेपाली दूतावासमा आयोजित समारोहमा बुधबार सम्बोधन...

प्रधानमन्त्री ओली बेइजिङमा

असार ५, बेइजिङ – प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली छ दिने औपचारिक भ्रमणका क्रममा मंगलबार चीनको राजधानी बेइजिङ पुगेका छन् । चीनको राज्य परिषद्का प्रधानमन्त्री ली खछ्याङको निमन्त्रणामा गएका प्रधानमन्त्री ओलीलाई चीनको विदेश मन्त्रालयका सहायक मन्त्री झुयाङ हान हुईले बेइजिङस्थित क्यापिटल अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा...