Motivate News

एउटै गाडी चड्ने सपनाले बनायो सयौ गाडीको मालिक

काठमाडौँ – जीवन संघर्ष हो । संघर्षमय जीवनका पाईलाहरू निकै कष्ठमय हुन्छन् । जिन्दगी उकाली ओराली, झञ्ज्याङ चौतारीको मिलन विन्दु हो । जीवनमा धेरै उतार चढावहरूको समना गर्नु पर्ने हुन्छ । जिवनमा सफल हुनलाई धेरै संघर्ष गर्नुपर्छ । अझ कसैकसैले त सपना नै संघर्ष गर्ने खालको देख्छन् । र त्यो सपनालाई पछ्याउछन् ।

Ramesh 1

तर कसैले सपना दखेर पछ्याउँदा पनि सफल हुदैनन् । सपना एउटा हुन्छ तर परिस्थितिले अर्कै तिर पु¥याइ दिन्छ । त्यस्तै भएको छ व्यवसायी रमेश कोईराला लाई । अध्ययन गर्दा गर्दा साँगीतिक क्षेत्रमा लागेका कोईराला धेरै समय टिक्न सकेनन् । एउटा कला केन्द्र खोलेरे सांगीतीक क्षेत्रमा जम्न खोज्दै गर्दा आर्थीक अभाव प¥यो र उनले यो क्षेत्रमा आफ्नो भविष्य देख्न सकेनन् ।

साथीको लहलहैमा सांगीतीक क्षेत्रमा होमीएका उनी जम्न नसक्दा, तरकारी तथा फलफुल व्यवसाय सुरु गर्न थाले । तरकारी तथा फलफुल व्यवसाय उनको राम्रै चल्यो । सोचेभन्दा राम्रो आम्दानी दियो पसलले । राम्रो चले पछि व्यवसायलाई विस्तार गर्ने सोच बनाए र सफल भए पनि ।

काठमाडौँ सँगैको छिमेकी जिल्ला धादिङमा जन्मेर हुर्केका कोइराला होटल व्यवसायीको संगतगर्न थाले । त्यही संगतले उनलाई अहिले यो स्थानसम्म पु¥याएको छ । भनिन्छ संगत गुणाको फल, कस्तो संग गरिन्छ आफू पनी त्यस्तै भईन्छ । कोईरालाले राम्रोसँग सङ्गत गरे र राम्रो बने ।

उनको सङ्गतको पहिलो फाईदा लिए, त्यो थियो, ठूला ठूला होटलमा तरकारी तथा फलफुल पु¥याइदिने । धेरै ओटा होटलमा फलफुल तथा तरकारी पु¥याउनु पर्ने भयो । त्यहाँ पनि कमाई राम्रो भयो तर सबै ठाँउमा पु¥याउन नसकिने देखे पछि उनले एउटा उपाय लगाए । त्यो थियो गाडी किनेर समान पठाउने । जब उनले गाडी किने अनी उनका सफलताका दिनहरू सुरु भए ।

त्यति बेला गाडी कित्रु उनको रहर थियो तर त्यो रहरमा आएर बाध्यता जोडियो । सानैदखि गाडी चढ्ने सोख भएका कोइराला होटलमा समान पुर्याउन मोटर साईकलले धेरै ओहोर दोहोर गर्नुपर्ने र सबैठाँउमा पु¥याउन नसकिने भएकाले उनले गाडी किनेका हुन् । संसारमा सन्तुष्ट कोही पनि हँुदैन । कोईरालालाई पनि त्यस्तै भयो ।

धादिङमा स्कुल पढ्दा एक घन्टाको पैदल हिडेर स्कुल पुग्ने उनि, अलि अलि कमाए पछि गाडी फेरेर हिड्न थाले । त्यो गाडी फेर्दा फेर्दा उनलाई आनन्द आउन थाल्यो । नयाँ गाडी पनि चढ्न पाईने, केही समय पछि गाढी बेच्दा फाईदा पनि हुने भएपछि उनले पेसा नै परिवर्तन गर्ने सोच गरे ।

होटलमा ठेका गर्दा हुने कमाई भन्दा बढी गाडीबेच्दा हुनथाले पछि उनले होटलमा फलफुल पु¥याउने काम छोडे र गाडी बेच्न तिर लागे । मानिसले हिड्न पर्छ, हिडीरहनु पर्छ, आफ्ना कदमहरूलाई रोक्न हुत्र, आफ्नो उद्देश्यलाई विर्सिन हुत्र, बाटो मोडिन सक्छ तर सपना मोडिन हुत्र । कोईरालाई पनि त्यस्तै भयो बाटोहरू मोडीय तर कदम रोकिएन, काम फेरियो तर उद्देश्य फेरिएन, बाटो मोडियो तर सपना उनको उस्तै छ ।

उनि सानो छँदा साईकलमा स्कूल जाँदा सम्झिन्थे म कहिले गाडीमा चढौँला । सानोमा देखेको सपना युवा अवस्थामै पुरागरेर देखाएका छन् कोईरालाले । मानिसलाई सपनाले नै सफल बनाउँछ । उनले यदी यो सपना नदेखेको भए आजउनी गाडी चढ्ने थिएनन् । अहिले धेरै ओटा गाढीको मालिक भएका छन् । सपना ठूलो देख्नुपर्छ । तपाई पनि ठूलो सपना देख्नुहोस र त्यो सपनालाई पछ्याउनुहोस ।

तारा झार्ने सपना देख्नुहोस । तारा झार्न लाग्नुहुन्छ । तारा झरोस या नझरोस तर तपाईको हातले हिलो छुने छैन । त्यसैले सपना ठूलो देख्नुहोस र त्यसलाई पछ्याउनुहोस । तपाईको सपना पुरा होला नहोला तर तपाई असफल हुनुहुन्न ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मन्त्रीद्वय जितेन्द्र देव र गोपाल दहित फिर्ता हुँदै

असोज १०, काठमाडौं – लोकतान्त्रिक फोरमले संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री जितेन्द्र देव र भूमिसुधार तथा व्यवस्थामन्त्री डा. गोपाल दहितलाई सरकारबाट फिर्ता बोलाउने भएको छ। कार्यसम्पादन समिति बैठकमा मन्त्रीद्वयले गरेको भूमिका सन्तोषजनक नभएको आवाज उठेपछि पार्टीले उनीहरुलाई दशैंलगत्तै फिर्ता बोलाउने तयारी...

‘झुक्याएर’ सुविधा लिने सांसदको दाउ असफल

असोज ९,काठमाडौं- कार्यकाल सकिन लागेका बेला ‘चलाखीपूर्ण’ रुपमा राज्यकोषबाट सुविधा लिने सांसदहरुको प्रयास असफल भएको छ यो खबर नरेन्द्र साउदले आजको अन्नपूर्णमा लेखेका छन्। पूर्वपदाधिकारीहरुको सुविधासम्बन्धी विधेयकमा पूर्वसांसदलाई पनि राखेर चलाखीपूर्ण रुपमा राज्यकोषबाट सुविधा लिन सांसदहरुले गरेको प्रस्तावलाई सरकारले अस्वीकार गरेपछि उक्त...

वीरगन्जमा फोरमले कांग्रेससँगको मतान्तर बढायो, अग्रता कायमै

असोज ९,काठमाडौं- प्रदेश नम्बर २ को एक मात्र महानगरपालिका वीरगञ्जमा संघीय समाजवादी फोरमले नेपाली कांग्रेससँगको अग्रता बढाउँदै लगेको छ। अहिलेसम्म ५७ हजार २ सय ३० मत गन्दा कांग्रेसलाई पछि पार्दै संघीय समाजवादी फोरम नेपालले अग्रता बढाएको हो। ८४ हजार भन्दा बढी मत...

अहिलेसम्म १३० स्थानीय तहको मतपरिणाम आयो, कसले कति जिते (सूचीसहित)

असोज ९,काठमाडौं – स्थानीय तह निर्वाचनको तेस्रो चरण अन्तर्गत प्रदेश नम्बर २ मा असोज २ गते भएको स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना अझै जारी छ। सार्वजनिक भएको पछिल्लो मत परिणाम अनुसार अहिलेसम्म १३० स्थानीय तहको अन्तिम मत परिणाम आइसकेको छ। १ सय ३६...