प्रेरक प्रसंग : जब गौतम बुद्धलाई अत्याधिक तिर्खा लाग्यो


मोटिभेट न्यूज सम्बाददाता
प्रकाशित मिति : आइतबार, पौस २५ २०७८
2.9K
SHARES

काठमाडौँ – यो कथा धेरै पुरानो हो ।जतिबेला महात्मा गौतम बुद्धले बुद्ध धर्मको शिक्षा गाउँ गाउँमा फैलाइरहेका थिए ।

धर्म प्रचारको सिलसिलामा उनी आफ्ना केही अनुयायीहरूसँग गाउँमा घुम्दै थिए । लामो यात्रापछि उनलाई निकै तिर्खा लागेको थियो ।

तिर्खा बढेको देखेर उनले एक शिष्यलाई नजिकैको गाउँबाट पानी ल्याउन भने । जब शिष्य गाउँमा पुगे, उनले त्यहाँ एउटा सानो खोला बगिरहेको देखे, जसमा धेरै मानिसहरू आफ्नो लुगा सफा गरिरहेका थिए र धेरैले आफ्ना गाईहरूलाई नुहाउँदै थिए। जसका कारण खोलाको पानी निकै फोहोर भएको थियो ।

नदीको पानीको अवस्था देखेर शिष्यले गुरुजीलाई यो फोहोर पानी बोकेर लैजानु उपयुक्त नहुने लाग्यो । यसरी उनी पानी नलिई फर्किए । तर यहाँ गुरुजीको घाँटी तिर्खाले सुकेको थियो । त्यसैले उनले फेरि अर्को चेलालाई पानी ल्याउन पठाए । यसपटक चेलाले उनको लागि भाँडोमा पानी ल्याए।

यो देखेर महात्मा बुद्ध अलिकति छक्क परे । उनले शिष्यलाई सोधे यदि गाउँमा बग्ने खोलाको पानी फोहोर थियो भने त्यो पानी कहाँबाट ल्यायो ?

शिष्यले भने, ‘हो गुरुजी, त्यो नदीको पानी साँच्चै फोहोर थियो, तर जब सबै आ–आफ्नो काम सकेर निस्किए, म केही बेर त्यहीँ बसेँ । जब पानी सफा भयो, त्यही पानी लिएर आएँ ।

शिष्यको यो जवाफ सुनेर महात्मा बुद्ध निकै खुसी भए र अरु शिष्यहरुलाई हाम्रो जीवन पनि नदीको पानी जस्तै हो भन्ने उपदेश दिए । जीवनमा राम्रो कर्म गर्नाले सधैं पवित्र रहन्छ, तर जीवनमा कयौंपल्ट यस्तो पल आउँछ जब हाम्रो जीवन दुःख र समस्याले घेरिएको हुन्छ, यस्तो अवस्थामा यो पानी जस्तै जीवन पनि फोहोर देखिन थाल्छ।

त्यसैले हामीले जीवनमा भएका दुःख देखेर हिम्मत हार्नु हुँदैन र धैर्यता अपनाउनुपर्छ, यी समस्याहरू त्यो फोहोर पानी जस्तै, क्रमशः आफै समाप्त हुँदै जान्छन् ।