प्रेरक प्रसंग : मिहिनेतको फल


मोटिभेट न्यूज सम्बाददाता
प्रकाशित मिति : शुक्रबार, माघ ७ २०७८
3.4K
SHARES

काठमाडौँ – एक गुरुका दुई शिष्य थिए । एउटा पढाइमा निकै तेज थियो भने अर्को अल्छी थियो। पहिलो शिष्यलाई गुरुले सर्वत्र प्रशंसा र सम्मान गर्थे । जबकि अर्को चेलालाई बेवास्ता गर्थे ।

एक दिन दोस्रो शिष्य क्रोधित भएर गुरुजी कहाँ गएर भने, ‘गुरुजी ! म त्यो भन्दा पहिले तपाईंसँग अध्ययन गर्दैछु। तैपनि तपाईँले उसलाई म भन्दा धेरै सिकाउनु भयो ।’

केही बेर चुप लागेपछि गुरुजीले भने, ‘पहिले एउटा कथा सुन । एक यात्री कतै जाँदै थिए। बाटोमा उनलाई तिर्खा लाग्यो । अलि टाढा उसले एउटा इनार देख्यो । इनारमा बाल्टिन थियो तर डोरी थिएन। त्यसैले उ अगाडि बढ्यो । केही समयपछि अर्को यात्री त्यो इनार नजिक आयो । इनारमा डोरी नदेखेर यताउता हेरे, नजिकै ठूलो घाँस उम्रेको थियो । उसले घाँस उखेल्यो र डोरी बाँध्न थाल्यो ।’

‘केही बेरमा एउटा लामो डोरी तयार भयो। जसको सहायताले उनले इनारबाट पानी निकालेर तिर्खा मेटाए ।’ गुरुजीले त्यो शिष्यलाई फेरी सोधे, ‘अब तिमी मलाई भन कुन यात्रीलाई बढी तिर्खा लाग्यो ?’ शिष्यले तुरुन्तै जवाफ दिए, ‘अर्को यात्रीलाई ।’

गुरुजीले फेरि भने, ‘अर्को यात्रुलाई धेरै तिर्खा लागेको थियो। हामी यो भन्न सक्छौं किनभने उनले आफ्नो तिर्खा मेटाउन कडा परिश्रम गरे । त्यस्तै तिम्रो सहपाठीलाई ज्ञानको तिर्खा छ । त्यसलाई निभाउन उनी कडा मेहनत गर्छन्। जब तिमी गर्दैनौँ ।’

शिष्यले आफ्नो प्रश्नको उत्तर पहिल्यै भेट्टाइसकेका थिए। उनी पनि कडा परिश्रममा लागे ।